První řádná schůze, první obstrukce. Až po více než dvou hodinách byli poslanci schopni schválit seznam zákonů, o kterých se chtějí bavit na jednání. Rychlejšímu postupu zabránily přestávky a vystoupení opozičních lídrů, kteří při každé příležitosti kritizovali vládu a plánované škrty, aby podpořili demonstraci odborů. Měsíc před volbami se tak parlament opět stává dějištěm kampaně.
Socialisté navrhli jako první bod programu debatu o platech ve veřejném sektoru a o jednání s odbory, to ovšem koalice převahou hlasů odmítla. Tak alespoň varovali před následky snižování platů státních zaměstnanců. „Nemůžete donutit pana Nečase, aby operoval. To by se po chvíli změnila operace v pitvu. A pan Kalousek by měl podobné výsledky. Postup vlády má za cíl totálně destruovat a vyhnat zdravotníky do zahraničí," prohlásil například David Rath, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD.
Bojovnou náladu opozice podpořil i fakt, že téměř celý klub KSČM a někteří sociální demokraté šli společně s odboráři demonstrovat před úřad vlády. A odtud pak zamířili na schůzi sněmovny.
Vládní politici na výtky opozice ovšem v debatě o programu nijak nereagovali. To opoziční levicové strany pobouřilo. „Vláda pokračuje v praxi, kterou zahájila při hlasování o důvěře vládě. Když jsme kladli dotazy, nedostali jsme odpovědi. Je to záměrné," opřel se do ministrů úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Tvrdili jste, že s vámi přijde vstřícnost a nová politická kultura. Ale takový arogantní přístup tady ještě nebyl," připojil se také místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Sociální demokraté, kteří se střídali u pultíku s komunistickými poslanci, nakonec připustili, že jejich cílem jsou především obstrukce, když řekl: „Klidně budeme mluvit hodiny, abychom zabránili přijetí zákonů této vlády."
„Byl bych rád, kdybychom zabránili skluzu ve schvalování zákonů," požádal opoziční politiky šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. „Chováte se podle hesla: Jen ať psi štěkají, karavana bude kráčet dál," odvětil mu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.