ČSSD by podle svého širšího vedení měla ustoupit od odmítání všech poplatků ve zdravotnictví. Ve svém programu by měla připustit příspěvek 60 korun denně na stravu v nemocnici. Pacienti by jej ale měli platit maximálně po dobu 30 dnů. Novinářům to v sobotu řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka s tím, že je to snížení proti současnému stokorunovému poplatku za den bez časového omezení.
Debata o připuštění plateb za jídlo v nemocnici trvala v ČSSD několik měsíců. Mezi odpůrce jejich zavedení patřil místopředseda strany Zdeněk Škromach.
"Je navrženo, abychom trvali na zrušení všech těchto poplatků s výjimkou jediného, a to je poplatek za stravu v nemocnici. Navrhujeme snížení poplatku a zastropování po dobu 30 dnů," uvedl Sobotka po jednání ústředního výkonného výboru strany. Doporučení se podle něj týká střednědobého programu strany.
Připuštění poplatků za stravu je podle Sobotky v zájmu finanční stabilizace regionálních nemocnic, aby mohly zůstat "ve veřejných rukou". Jde o příspěvek, se kterým se občané nejlépe vyrovnali a který se setkal ve srovnání s ostatními poplatky s největším pochopením, dodal šéf strany.
S návrhem na zrušení poplatků ve zdravotnictví sociální demokraté neuspěli u Ústavního soudu. ČSSD se v minulosti nepodařilo poplatky zrušit ani v parlamentu. Naposledy neprosadili novely, podle nichž by měly být poplatky buď zrušeny pro všechny, nebo alespoň pro lidi mladší 18 let a občany s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima, invalidní důchodce a starobní důchodci, kteří si k penzi nepřivydělávají.
Kromě poplatku na stravu v nemocnici pacienti v Česku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Od počátku roku už v lékárnách neplatí 30 korun za každou položku na receptu, ale jen za recept. Za příplatek dostanou lehčí sádry nebo oční čočky.
Ministerstvo zdravotnictví poplatky hájí tím, že plní svou regulační roli, neboť omezily zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se poplatky naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči.