<span>Víza a radar</span>. Kvůli tomu jede Topolánek do USA

Domácí
25. 2. 2008 12:53
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jednání o americké radarové základně v Brdech se uzavřou tento týden ve Washingtonu během návštěvy Mirka Topolánka. Premiér chce ale ještě doladit některé detaily a podpis dohody se při této příležitosti zatím neplánuje. Svým podpisem však stvrdí Češi memorandum, které má vést ke zrušení vízové povinnosti. Jeho text vláda dosud tají.

"Agenda je připravena, některé detaily je ale třeba ještě doladit," řekl novinářům Topolánek k otázce radaru. O jakých kontroverzních bodech přesně chce ve Washingtonu jednat, premiér neupřesnil. Bude podle něj také ještě "chviličku trvat", než budou podepsány potřebné dokumenty. Ty jsou ale prý "fakticky připraveny".

"Hovořit o uzavření jednání je příliš silné slovo, jednání významně pokročila a další uslyšíte až po rozhovoru premiéra s americkým prezidentem," řekl novinářům vicepremiér Alexandr Vondra.

ČSSD chce prověřit důvěru ve vládu

Zdeněk Škromach"Pokud se rozhodne radar podpořit i vláda, pak by měla předložit sněmovně zákon a spojit ho s hlasováním o důvěře kabinetu," reagoval na Topolánkovo sdělení místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Premiér podle něj jednání zbytečně urychluje. Škromach také uvedl, že o stavu vyjednávání s americkou stranou nemá sociální demokracie žádné informace.

Američané chtějí v Brdech postavit radar, který je součástí protiraketového deštníku. Čeští politici se na vybudování radarové základny nemohou shodnout. ODS ji podporuje, ČSSD a KSČM jsou proti. Zatímco na českém území má stát radar, v Polsku chtějí Američané vybudovat silo s desítkou protistřel. Polský premiér Donald Tusk bude o protiraketové obraně jednat ve Washingtonu 10. března.

Do Států bez víz

Druhým ústředním tématem návštěvy české delegace v USA jsou víza. Topolánek se chystá v úterý podepsat memorandum o porozumění, které má být předstupněm zrušení vízové povinnosti pro české občany a zavedení elektronických žádostí o povolení vstupu na americké území. Jeho text odmítá vláda před podepsáním zveřejnit.

Text, který má TÝDEN.CZ k dispozici, souhlasí například s přítomností ozbrojených strážců na palubách letadel. Obsahuje také některé formulace, jež jdou interpretovat různými způsoby, a nelze se tedy ubránit dojmu jakéhosi bianco šeku. Memorandum kritizují ochránci osobních údajů.

Fakt, že se Češi rozhodli ve vízové politice jednat s USA na vlastní pěst, neuvítala EU s nadšením. ČR ale argumentuje dosavadním nedostatkem solidarity z její strany. Topolánek dokonce v polovině února uvedl, že je mu úplně jedno, že se Evropská komise bude kvůli podpisu memoranda rozčilovat.

Ilustrační foto: Jan Zatorsky, Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ