Vláda dokončí privatizaci ČSA i ekozakázku, řekl Fischer
21.10.2009 09:49 Původní zpráva
Premiér Jan Fischer symbolicky žádá sněmovnu o důvěru. Vláda podle něj bude dál dělat pouze nezbytné kroky, nemůže ovšem odložit rozhodnutí o prodeji ČSA a o zakázce na likvidaci ekologických škod. Nebudeme však zahajovat nové velké privatizace ani vyhlašovat velké státní zakázky, což se týká prodeje ruzyňského letiště, ujistil premiér.
"U probíhajících privatizací a zakázek rozhodneme ekonomicky a z hlediska dlouhodobé výhodnosti pro stát. Nebudeme prodávat za každou cenu," slíbil Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Zemětřesení v ČSA: vedení aerolinek odchází
Od jeho vlády nemusejí lidé čekat ani další úsporný balíček, pokud ovšem nenastane nepředvídaný propad ekonomiky. "Nesdílím názory, že ekonomická krize je minulostí, povedu ministry k velké opatrnosti. Průběžně budeme vyhodnocovat ekonomické ukazatele a zpracujeme strategie, abychom byli připraveni na východiska z krize," řekl poslancům premiér Fischer.
Text PROJEVU PREMIÉRA FISCHERA najdete ZDE
Přechodná vláda chce také dokončit ratifikaci lisabonské smlouvy. Ta nyní závisí na podpisu prezidenta Václava Klause a rozhodnutí ústavního soudu.
Komunikace, racionalizace, efektivita...
V projevu před sněmovnou, kterým shrnoval priority vlády do jarních voleb, premiér kromě kontinuity slíbil, že jeho vláda bude komunikovat s tripartitou a dalšími institucemi, chce zlepšit podnikatelské prostředí a nebude dělat žádné hluboké změny v resortech. Ale také, že nebude předkládat žádné zákony, které jí neodsouhlasí parlamentní strany. "Pouze takové zákony, které mají reálnou šanci uspět ve sněmovně, jiné vyřadíme," řekl Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda schválila rozpočet. Schodek je 163 miliard
Premiér také řekl, že vláda bude bojovat s korupcí, modernizovat řízení na ministerstvech, pokračovat v projektu e-govermentu a hodlá zprůhlednit své rozhodování. Pro další vládu, která vzejde z květnových voleb příští rok, chce nachystat hlavní teze rozpočtu a také diskusi nad energetickou koncepcí státu. "Příští vláda by měla přijmout rozhodnutí, zda zachovat, či prolomit limity těžby uhlí a stavět další jadernou elektrárnu," podotkl premiér.
ČTĚTE TAKÉ: Komunista Dolejš žaluje novináře kvůli testu korupce
Peníze z EU musíme získat
Za dosavadní pětiměsíční působení se Fischer pochválil. Jeho vláda ho podle něj zvládla úspěšně a splnila to, co slíbila v červnovém programovém prohlášení, především rozpočet na příští rok, který bude právě na této schůzi schvalovat sněmovna.
Jedinou výjimkou, kdy selhala, podle něho byl slib, že zlepší čerpání z fondů EU. "Čerpání peněz EU je dluh mé vlády, ale také zodpovědností několika předchozích vlád. Přijmeme systémová opatření na všech ministerstvech. Bude to nyní priorita vlády s mou osobní odpovědností," dodal.
Udržujeme se do voleb
Představitelé parlamentních stran obratem začali navrhovat Fischerově vládě své priority. Jiří Paroubek chce po vládě, aby například nijak nezhoršila situaci rodin, nerušila zaměstnanecké výhody a státní příspěvky na stavební spoření. Exministr průmyslu Martin Říman zase žádá o přípravu energetické koncepce. Miroslav Kalousek by rád, aby vláda odstartovala diskusi o rozpočtovém určení daní, komunisté zase žádají, aby s nimi vláda jednala. Lidovci navíc věří, že vláda podpoří jejich loterijní zákon, i když s ní nebudou souhlasit ostatní strany.
"Vláda by se měla pokusit prosadit některé kroky, i kdyby se to nemělo podařit. Nejen ty, které jsou dopředu domluvené. Nesouhlasíme ani s tím, že velkou ekologickou zakázku nelze zastavit," kritizoval předseda Cyril Svoboda. "Vláda se o to má pokusit, abychom se navzájem pouze neujišťovali, že budeme udržovací spolek, který se tady do května příštího roku o nic nepokusí a výsledkem bude debata o tom, co nikomu nevadí," dodal.
Předseda ODS Mirek Topolánek, který musel udělat speciální tiskovou konferenci, aby média slyšela jeho názor (složil poslanecký mandát a nemůže vystoupit tématu ve sněmovně), uvedl, že se obává toho, že v Česku bude dvojí vláda. "Druhá vláda bude sedět ve sněmovně a pomocí většiny rozhodovat. Je to vláda šrotovného," řekl Topolánek v náznaku na možnou hlasovací převahu ČSSD a KSČM. "Pokud bude takto vládnout, tak bude Česká republika na šrot," dodal exministr práce Petr Nečas.
ČTĚTE TAKÉ: Podpora ČSSD slábne. Ve volbách by dopadla jako ODS
Foto: ČTK, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.