Žádné velké vítání, přípitky, hledání své židle. První řádné zasedání trojkoaliční vlády bylo pracovní. Jedinou prodlevu způsobil premiér Petr Nečas (ODS), který v úvodu musel stihnout představit ministrům nezbytné úředníky úřadu vlády, kteří jim budou při schůzováních k ruce. Vláda stále nemá důvěru parlamentu, tu se pokusí získat na začátku srpna.
Ministři dnes ovšem neztráceli čas ani hledáním "svého" místa. Sedli si jednoduše tak jako minule. "Nebyla to úplně první schůze vlády. Ministři se krátce sešli ihned po jmenování prezidentem. Vyřešili tehdy ale jen některé organizační otázky a post mluvčího," připomněl mluvčí vlády Martin Kupka.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda šetří: od roku 2012 růst penzí přibrzdí
V jednacím sále nesedí ministři podle stranické příslušnosti. V čele je ovšem logicky místo pro premiéra a jeho dva místopředsedy. Další ministři ale sedí libovolně. Například šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vedle ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS) na pravém křídle.
Když dosedli, jako první schválili zákon, který koalice přinesla do sněmovny a který omezuje imunitu poslancům a senátorům. A naopak odmítli přímou volbu prezidenta nebo zavedení institutu obecného referenda od opoziční sociální demokracie. Zamítli také návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, který ČSSD podává opakovaně již dva roky.
Nová koaliční vláda také stvrdila návrh na znovujmenování Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise a jmenovala také dalších šest členů komise bdící nad vysokými školami. O tom, že ministři nezahálí, svědčí i fakt, že vláda už má zřejmě nápad, jak vyřešit problém s důchody pro lidi s vysokými příjmy. Ústavní soud zrušil výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) po jednání naznačil, že vláda sníží stropy pro platby na sociální zabezpečení.
OBRAZEM: Jak si Vondra přebíral ministerstvo
Omluvenou absenci měli tentokrát hned dva ministři. Nový šéf resortu dopravy Vít Bárta (VV) odjel na líbánky do Itálie. Před týdnem si vzal svoji přítelkyni, poslankyni Kateřinu Klasnovou (VV). A staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) také odjel. Ovšem pracovat. Jeho první zahraniční mise ho zavedla trochu dál, na konferenci do Afghánistánu.
O vládě ODS, TOP 09 a VV by poslanci měli hlasovat 10. srpna, kdy vláda sněmovně nabídne programové prohlášení. Zatím na něm horlivě pracuje. Pouze jediné ministerstvo nedodalo premiérovi verzi pro jeho kompletování. Nečas ale médiím odmítl prozradit, který z ministrů je oním hříšníkem. Je ale více než jisté, že vláda důvěru získá. Ve dvousetčlenné komoře tři strany zastupuje 118 poslanců. To z ní v tomto ohledu činí nejsilnější kabinet od vzniku samostatné republiky.
Foto: ČTK