Vláda Mirka Topolánka dnes podle očekávání vyslovila souhlas s poslaneckým návrhem ústavního zákona, který zkracuje funkční období nynější Poslanecké sněmovny. Kabinet tak učinil další formální krok na cestě ČR k předčasným parlamentním volbám, které by se měly podle dohody politických stran konat na počátku října.
Návrh, pod který se podepsali šéfové sněmovních klubů ODS, ČSSD a Strany zelených Petr Tluchoř, Bohuslav Sobotka a Přemysl Rabas, počítá formálně s předčasnými volbami nejpozději 15. října. Vzhledem k volebnímu zákonu, který jako dny voleb uvádí pátek a sobotu, by bylo po schválení navrženého ústavního zákona povinností prezidenta vyhlásit volby tak, aby se konaly nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října.
Dostatečnou podporu by podle předběžných dohod stran mohl zákon získat i ve sněmovně a Senátu. S řešením vládní krize souhlasí i prezident Václav Klaus, minulý týden jmenoval Jana Fischera premiérem překlenovací úřednické vlády.
Median: Fischer bude lepší než Topolánek |
Většina lidí (54 procent) si podle průzkumu agentury Median pro Lidové noviny myslí, že nový premiér Jan Fischer bude lepším předsedou vlády než Mirek Topolánek. Nemyslí si to 40 procent dotázaných.
Většině lidí podle průzkumu také nevadí, že Fischer byl v letech 1980 až 1989 členem Komunistické strany Československa. Podle průzkumu to nevadí 63 procentům lidí, opačný názor má 36 procent. |
Předkladatelé ústavního zákona se inspirovali normou, kterou byla sněmovna rozpuštěna v roce 1998. "Volební období Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2006 skončí v roce 2009 dnem voleb do Poslanecké sněmovny, které se budou konat do 15. října 2009," uvádí návrh, jak je zveřejněn na sněmovním webu. Předloha však má i své kritiky, kteří míní, že nejde o ústavně čistý postup.
ČTĚTE TAKÉ: Nová vláda: Pecina povede vnitro, Kohout zahraničí
Jména Fischerových ministrů, o nichž chce designovaný premiér začít dnes jednat, jsou zatím předmětem spekulací. ČSSD oznámila jen svou nominaci na nového ministra zahraničí, kterým by měl být současný náměstek Jan Kohout. Návrhy na obsazení dalších resortů mají strany rozděleny, podle dohod však musí vždy dosáhnout nad jménem úplné shody.
Foto: ČTK