Vláda v pondělí schválila zásady odměňování manažerů státních firem, podle kterých bude například výše odchodného šéfů firem maximálně šestinásobkem průměrného měsíčního výdělku. Zároveň by odměny měly být vázány na výkony a výsledky podniků.
Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Eduard Janota.
Návrh se týkal zhruba třiceti podniků, seznam se však mohl na dnešním jednání vlády ještě změnit. Manažeři společností, jako jsou ČEZ, ČSA, Letiště Praha, České dráhy či MERO, budou mít nárok pouze na plat obvyklý pro jejich post ve srovnatelné firmě v zahraničí.
Podle návrhu by měl příslušný ministr určit maximální roční odměnu. Ta bude představovat platový strop, přičemž maximálně polovinu z toho bude tvořit fixní mzda. Minimálně pětina bude navázána na výsledky v posledním roce a zbylých 30 procent roční odměny získá manažer zpětně až po třech či pěti letech, a to podle hospodaření firmy v tomto období.
Manažer se buď přizpůsobí, nebo...
Vládní návrh bude znamenat pro šéfy firem zřejmě změnu manažerských smluv. "Manažer se tomu buď přizpůsobí, nebo odejde," řekl již dříve Janota. Dnes ovšem uvedl, že nepředpokládá, že by některý z manažerů nové podmínky nepřijal. Podle představ ministerstva financí by měla jednotlivá ministerstva projednat změnu smluv se šéfy firem do červnových valných hromad.
ČTĚTE TAKÉ: "Jízdní řád sněmovny" probere Fischer se šéfy stran
Fischerova vláda opět porazila Klause. Lidé jí důvěřují
Cílem těchto zásad je zabránit nepřiměřenému odměňování vedoucích zaměstnanců a členů orgánů obchodních společností s majetkovou účastí státu nad 33 procent, státních podniků či jiných státních organizací zřízených zákonem nebo ministerstvem. Nová pravidla také mají zvýšit transparentnost odměňování.
Ministerstva respektive jednotliví ministři budou muset informovat každoročně vládu o dosažených výsledcích společností, podniků či jiných státních organizací, na které se tyto zásady budou vztahovat, a o odměnách v nich vyplácených. Návrh stanovuje závaznou strukturu odměňování a zvyšuje odpovědnost za budoucnost společností, podniků či jiných státních organizací.
Změna se dotkne například také šéfa energetické firmy ČEZ Martina Romana, který je jedním z nejlépe placených manažerů státem vlastněné firmy. Roman si ke zhruba půlmilionovému měsíčnímu platu na takzvaném opčním programu vydělal už asi 600 milionů korun.
Paralelně s touto akcí probíhá v osmi státních firmách i audit dozorčích rad. Provádí ho firma Industrial Advisors bývalého šéfa automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Již dokončil inspekci ve firmách Čepro, MERO, ČEPS, ČEZ a České dráhy. Zbývá mu návštěva ČSA, Letiště Praha a Lesů ČR. Audit má dokončit do 15. dubna.
Co ještě v pondělí vláda schválila: |
- uvolnění 500 milionů korun z vládních rozpočtových rezerv na náklady České národní banky v souvislosti s poskytnutím půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu - návrh zákona o spotřebitelském úvěru, který například umožňuje klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodů - od 1. dubna budou o výběrových řízeních v hodnotě nad půl miliardy korun rozhodovat jen lidé s prověrkou na stupeň důvěrné. Od září by stejnou prověrku měli mít lidé rozhodující o tendrech nad 300 milionů. - nový zákon o veřejné dopravě, který po letech příprav předložilo ministerstvo dopravy. Zákon má například upravit pravidla zadávání veřejných zakázek na dopravní obslužnost nebo stanoví standardy kvality autobusů a vlaků. - uvolnění vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany, včetně dětí od tří let. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že očkování je pro občany dobrovolné a bude zdarma. - návrh ministryně Juráskové, který má umožnit vydávat přípravky s pseudoefedrinem na průkaz a výdej evidovat v centrálním úložišti. - návrh, podle kterého by u státních maturit mohli asistovat i nekvalifikovaní učitelé. Pod novelu se podepsali poslanci ze všech parlamentních stran, ve sněmovně by proto měla projít hladce. - zrušení a likvidaci státního podniku MEZ Mohelnice, který se v Mohelnici na Šumpersku zabývá strojírenskou výrobou a zaměstnává zhruba stovku lidí. |
Ilustrační foto: ČTK, archiv Týdne a Lucie Pařízková