Vláda uznala Kosovo. Pošle tam diplomaty
21.05.2008 15:53 Původní zpráva Aktualizováno 21.05. 18:31
Vláda během svého výjezdního zasedání v Teplicích uznala nezávislost Kosova. Podle premiéra Mirka Topolánka s ním Česko naváže diplomatické styky. Někdejší srbská provincie se osamostatnila v polovině února.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek odsunul uznání Kosova
Materiál k uznání nezávislosti pro vládu připravil ministr zahraničí už v březnu. Kabinet však jeho projednání odložil. Čekal, až se k nezávislosti vyjádří co nejvíc zemí EU.
Janina Hřebíčková |
narodila se 15. března 1961 v Praze, vystudovala angličtinu, ruštinu a bulharštinu na Filozofické fakultě UK v Praze.
Nyní pracuje jako vedoucí styčného úřadu českého ministerstva zahraničí v Kosovu.
Je rozvedená, má dospělého syna.
Hovoří anglicky, rusky, bulharsky, chorvatsky, srbsky, ale domluví se také albánsky či makedonsky.
Hřebíčková natočila řadu dokumentů z válčících zemí bývalé Jugoslávie. |
S uznáním nezávislosti provincie, kde dominují muslimové, měli podle svých slov dříve problém křesťanští lidovci. Nabádali, aby se vláda zachovala obezřetně, a poukazovali na tradičně dobré vztahy Česka se Srbskem.
"Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť, když máme v této oblasti přes pět set našich lidí," připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přítomnost českých vojáků v této balkánské zemi.
Levice byla proti
Za unáhlený krok, který nemá podporu ve vládě ani ve sněmovně, označil uznání nezávislosti Kosova předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ve stanovisku, které poslal ČTK, zdůraznil, že tak závažná záležitost by se neměla opírat pouze o menšinové rozhodnutí.
KSČM dnes proti rozhodnutí vlády protestovala. "Jednání vlády v této věci je v hrubém rozporu s ústavním pořádkem České republiky a vládní koalice se zcela jednoznačně zpronevěřila svému ústavnímu slibu," píše se v prohlášení. Komunisté vyzvali prezidenta Klause, aby požádal vládu České republiky o vysvětlení tohoto kroku a do té doby zastavil průběh ratifikace a nejmenoval diplomatického zástupce.
Praha podle Černínského paláce nyní přemění svou Styčnou kancelář při misi OSN v Kosovu (UNMIK) v Prištině na české velvyslanectví v Republice Kosovo. Tento úřad nyní vede Janina Hřebíčková. Podle diplomatů se očekává, že Hřebíčková se poté oficiálně stane novou velvyslankyní ČR v Kosovu.
Podle šéfa české diplomacie povede vládní rozhodnutí ke zvýšení šancí zemí v západním Balkánu na to, aby se v budoucnu dostaly do EU či NATO.
Nezávislost Kosova dosud uznaly tři desítky zemí, mimo jiné USA či Velká Británie. Naopak proti jsou Rusko, Řecko nebo Slovensko. V Česku jsou proti odtržení hlavně komunisti. Také vláda, konkrétně premiér Topolánek i ministr Schwarzenberg, se v minulosti nechala slyšet, že kosovská nezávislost je problematická.
Foto: www.vlada.cz, Kosovothanksyou.com, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.