Další krize vlády
Vládní koalice se shodla na pokračování škrtů. A jede dál
10.04.2012 17:48 Původní zpráva Aktualizováno 10.04. 19:37
Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných bude pokračovat. Po jednání špiček vládní koalice to novinářům oznámili předsedové koaličních stran. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je klíčová dohoda na úsporných krocích, které zajistí pro roky 2013 a 2014 schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Ve středu by podle něj rozpočtová opatření měla potvrdit vláda. Plnění úsporných plánů kabinetu bude podle Nečase i nadále podmínkou pokračování vlády. Pokud je některá ze stran nebude dodržovat, koaliční projekt skončí.
Dohoda koaličních stran počítá s tím, že od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento na 21 a 15 procent. Valorizace důchodů se omezí, a důchody příští rok vzrostou jen o třetinu růstu mezd a třetinu inflace. Opatření má mít tříletou platnost, stejně jako zavedení solidární sedmiprocentní přirážky k dani z příjmů při výdělku nad 100 tisíc korun. Po tři roky má platit také zrušení stropu na odvody na zdravotní pojištění a zrušení základní slevy pro pracující důchodce.
Koalice se také shodla na zavedení dvacetiprocentní daně z příjmu fyzických osob, počítat se bude od roku 2014 z hrubé mzdy, původně byla plánovaná devatenáctiprocentní daň od roku 2015. Nyní je patnáct procent ze superhrubé mzdy. Ve státní administrativě by se podle Nečase mělo ušetřit 12 miliard korun, například slučováním agend ministerstev. Hovoří se o třech úřadech. Nečas ale odmítl nyní jmenovat konkrétní ministerstva. Nepřipouští prý nyní ani diskusi o personálních změnách ve vládě.
Lídři stran koalice se dohodli také na tom, že vypustí z vládního programu body, které z rozpočtových a časových důvodů už nesplní. Příští týden ve středu má revizi programového prohlášení vlády potvrdit další jednání. "Jako klasickou ukázku jsem vždy uváděl například případ odloženého školného," řekl Nečas. Koalice se podle něj místo toho dohodla na zavedení zápisného, jehož výše by se od počátku příštího akademického roku mohla pohybovat mezi 3 000 až 3 500 korunami za semestr. Část z takto získaných peněz by šla na stipendia nemajetným studentům, uvedl předseda VV Radek John.
Nynější vládní krizi rozpoutalo usnesení grémia VV z minulého úterý, které vyzvalo své ministry k podmíněnému odchodu z kabinetu. Ministři VV demise nakonec nepodali a strana krok v souvislosti s dalšími jednáními odsunula.
Předseda VV Radek John novinářům po úterním jednání řekl, že rozhodnutí VV o demisích ministrů bylo vyvoláno tím, že se koalice nescházela a neřešila problémy. Je prý rád, že se nyní podařilo znovu "nastavit komunikaci". Předcházel tomu podle něj "emocionální výbuch VV", účel ale prý byl splněn.
Prezident Václav Klaus vládní dohodu uvítal. "Neznám žádné detaily toho, co si navzájem domluvili, ale dohodu vítám. Prezident nemůže chtít, aby v zemi vznikla nestabilita a padaly vlády," řekl Klaus na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.