Vlajka pro Tibet vlaje v parlamentu i na řadě radnic
10.03.2010 09:46 Aktualizováno 10.03. 10:09
Tibetská vlajka zavlála z okna Valdštejnského paláce - sídla Senátu. Vyvěsil ji šéf senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS). Poslanci zelených vlajku vyvěsili pouze z okna svého klubu ve sněmovně, neboť dolní komora podporu Tibeťanům vyjadřovat nechce.
Sněmovna ani Senát se jako instituce k akci nepřipojí. Poslanci v úterý především hlasy levice rozhodli o tom, že žádost o vyvěšení vlajky nebudou na schůzi ani projednávat.
"My se lidským právům věnujeme soustavně a dlouhodobě, a navíc tento den spojovaný s lidskými právy a jejich obranou se netýká jenom Tibeťanů, ale týká se všech kultur národů a skupin obyvatel, kterým jsou krácena práva. Není to jenom nějaká PR akce, ale je to otázka přihlášení se k principům, na nichž stojí nějaké uspořádání a ke kterým se tento stát nedostatečně hlásí," řekl předseda zelených Ondřej Liška.
PSALI JSME: Obama se poprvé sešel s dalajlamou
Doplnil, že vlajka byla z oken sněmovny vyvěšena tak, aby bylo jasně patrné, že jde o akci zelených, nikoli sněmovny, a proto ji neodstraní, ani pokud je k tomu vedení sněmovny vyzve.
Některé radnice se připojily
Tibetská vlajka vlaje rovněž na řadě radnic, magistrátů a krajských úřadů jako připomínka 51. výročí protičínského povstání v Tibetu. Loni se k akci připojilo přes 350 radnic a dvě ministerstva.
Například na žižkovské radnici na Havlíčkově náměstí vlaje tibetská vlajka už popatnácté. Praha 3 totiž byla v roce 1996 mezi prvními úřady, které se k akci připojily.
V rámci dnešní připomínky povstání pořádá od 18.00 Amnesty International filmovou projekci před čínskou ambasádou v Praze. Promítat se bude dokument vězněného tibetského filmaře.
Akce nazvaná Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Čeští příznivci Tibetu se k akci poprvé připojili v roce 1996.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.