Parlamentní volby by nyní vyhrála ČSSD před ODS, KSČM a TOP 09. Do sněmovny by se nedostaly vládní Věci veřejné (VV), naopak by v ní zasedli lidovci. Pravice by ale většinu v dolní komoře neměla. Občanští demokraté spolu s TOP 09 a případně i s KDU-ČSL by dali dohromady 91 křesel. Vyplývá to z volebního modelu, agentury Factum Invenio.
Podpora stran se výrazně nezměnila. Pokles přízně, který v červenci zaznamenala ODS, byl podle agentury "patrně krátkodobým vychýlením". Stejně jako nyní by v dolní komoře usedlo pět stran, jen VV by vystřídali lidovci. Svůj hlas by šlo odevzdat necelých 56 procent voličů. Předpokládaná účast je tak nižší než v loňských květnových volbách, kdy dosáhla zhruba 63 procent. Z nižšího zájmu o volby podle agentury pravděpodobně profitují komunisté.
Autoři uvedli, že se stabilizovala mírná levicová většina. Podle nich se zdá, že se příklon k levicovým stranám ale zastavil. "Rozdíl mezi pravicovými a levicovými stranami je menší než v červenci 2011," podotkli autoři.
ČSSD by nyní získala 28,9 procenta hlasů. Měla by tak 72 křesel. Komunisté by jich obsadili 37 díky 15,5 procenta hlasů. "Pokud by se levicové strany dohodly na spolupráci, ČSSD a KSČM by se 109 mandáty nadpoloviční většinu získaly," uvedli autoři.
Vzkříšení lidovci
Vládní ODS by podpořilo 18,7 procenta lidí. Vyneslo by jí to 48 mandátů. TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými by měla 13,6 procenta hlasů, tedy 31 poslanců. Lidovce by podpořilo 6,5 procenta voličů, za to by jim připadlo 12 křesel. K pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do dolní komory, se v srpnu přiblížili ještě zelení se čtyřmi procenty hlasů. VV by obdržely 3,7 procenta hlasů.
"Pozice vládní koalice je oslabena. Největší podíl na tom mají Věci veřejné, které by proti volbám 2010 ztratily 7,2 procentního bodu. Nicméně se zdá, že se propad této strany zastavil," uvedla agentura. Podle ní ztratily i vládní ODS a TOP 09. Nyní by daly dohromady 79 křesel. Kdyby se spojily s lidovci, koalice by měla 91 křesel. Podpora opozice naopak narostla celkem o 11 procentních bodů.
Podle autorů výsledky potvrzují trend, že vládní strany proti volbám ztrácejí a opozice naopak získává. Dál roste i podpora menších stran. Žádná z nich by ale potřebných pět procent neměla. Téměř 17 procent lidí by tak volilo strany, které by nepostoupily do dolní komory.
V srpnu se do průzkumu zapojilo 881 lidí nad 18 let. Podle agentury je možná odchylka u výsledku. Pro každou ze stran by se tak mohl lišit až o dvě poslanecká křesla.