"Za smrtí Horákové byly pomluvy imperialistů"
18.05.2008 16:42 Rozhovor
Pomluvy o Horákové šly záměrně od imperialistů. Dostaly se k některým našim komunistům, kteří ji pak odsoudili. Tak vykládá v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ nedávné dějiny ústecký krajský zastupitel za KSČM František Stibor. Na víkendovém sjezdu strany zavzpomínal na staré dobré časy, v nichž "docházelo ke zvelebování venkova chatami občanů".
Mluvil jste o tom, že máte ve vaší organizaci nějaké problémy. Jaké?
Nemáme šanci se dostat do vitrínek městských úřadů, většinou to města likvidují. Tak si musíme nechat dělat od známých dřevěné skříňky a tam dáváme na své domy propagační materiály.
Kritizoval jste i vaše stranické Haló noviny. Proč?
Byl jsem naštvaný, tak jsem to řekl. Když máme ty propagační skříňky, chtěli jsme do nich dát něco k osvobození. Nikde jsme nesehnali tank se šeříky, tak jsem kritizoval, že naše Haló noviny mohly něco takového dát, abychom to mohli vystřihnout a vyvěsit. A nedaly.
ČTĚTE TAKÉ: Filip obhájil křeslo, Švorcová se zlobí na Mirka
A jak jste to myslel s těmi chatami?
Za našich let nejenže byla možnost výstavby nebo koupit si byt v novostavbě v paneláku, ale lidi si kupovali chatu. Byly chatové rekreační oblasti a tam se v tom vyžívali. Což dnes už nejde.
Proč myslíte?
Lidé si dál kupují domy a chaty na venkově. Už nebydlí v těch panelákách, jak to bylo dřív, tak nemají potřebu si kupovat ty chaty. Mají už baráčky na krajích měst, to už jsou vlastně trochu v přírodě a domečky na venkově už si tak nekupují.
Od kdy jste ve straně?
Od roku 1964.
Jak jste pohlížel na příjezd ruských tanků v srpnu 1968?
V té době už jsem nebyl tak kór mladý kluk, Dubčekova vláda se mi nezamlouvala. Zkraje tam byla nějaká demokracie, ale pak už jsme viděli, že je v tom područí Ruska. To se mně nějak moc nelíbilo.
A s těmi tanky podle vás područí zmizelo?
Pak přišel Husák a bylo to jedno, nedalo se nic dělat než jenom pracovat ve fabrikách a starat se o rodinu a děti a o to, aby měl člověk nějakou korunu, a tak nějak žít.
Takže jste vítal, že přijely tanky, nebo ne?
S tím vstupem vojsk jsme samozřejmě nesouhlasili nikdo. Mně se ale taky nelíbilo, když přijeli, že byla hesla jako Okupantům ani vodu. Proti tomu jsem vystupoval, říkal jsem: To jsou nějací ruští vojáci, tak snad jim tu vodu neodepřeme. A dobré bylo, že byla v té době možnost spolupráce s těmi vojáky. Ve fabrikách nebylo dost lidí, tak nám pomáhali a my jsme jim za to třeba opravili auta.
Mnozí vystoupili ze strany, mnozí byli vyhozeni. Co se dělo s vámi?
Ti, co byli úředníci nebo technici, ti to odnesli, že je vyhodili ze strany. Já jsem byl dělník, mně se to nestalo.
A napadlo vás dát svůj nesouhlas nějak najevo?
Vždycky jsem pracoval podle svého vědomí a svědomí. Ale měl jsem ze stranické práce dvě výtky s výstrahou.
Můžete říci za co?
Dělal jsem ředitele v továrně dětských vozidel. Dělali jsme tam kočárky a kola...
To jste se z dělníka vypracoval...
... a v té době bylo omezení proudu. My jsme ale chtěli vyrábět, aby lidi měli peníze. A za to, že jsem tvrdě nepřistoupil na maximální omezení v odběru proudu, jsem dostal stranickou důtku s výstrahou. A jelikož jsem kvůli tomu zase rebeloval, dostal jsem druhou důtku s výstrahou.
Nenapadlo vás, že byste tu stranu, co dává důtky za používání proudu při výrobě dětských vozidel, opustil?
Ne, to ne. Protože v té straně byli i dobří a poctiví lidi, nejen prospěcháři.
Asi jste si všiml, že společnost nemá komunisty moc v lásce. Chápete důvody?
Chápu, to všechno dělají média. A dělá se to i ve školách. Dneska už se nehovoří o husitství, to už se do těch dětí nedává. Mají jen to, co slyší, a to se nám komunistům nelíbí.
Proč mluvíte o husitství?
Protože to byla taky revoluční doba a ta se pak těm dalším nehodí, tak se o ní neučí.
Ale o vás komunistech se učí. Ovšem tak, že "pomoc vojsk" byla vlastně okupace, učí se o stalinské době, o justičních vraždách, o době normalizace, která společnost otupila...
S tím samozřejmě nesouhlasím. A není všechno pravda, co se učí. Ale myslím si, že každá strana si musí vydobýt místo na slunci, my jako komunisti to musíme nějak přetrpět.
Přece nemůžete popřít například politické procesy končící justičními vraždami?
To byla jiná doba, tam byla vůle Ameriky a militaristů a kapitalistů oslabit komunistické hnutí, snaha o likvidaci. V tom hrála roli i Horáková, bylo to nahrané.
Tomu jsem teď nerozuměla. Milada Horáková podle vás spolupracovala s militaristy?
To ne, ale ty pomluvy dostali komunisti od těch imperialistických sil, které nás chtěly zdiskreditovat. Pomluvy o Horákové od nich šly záměrně a ty se dostaly k některým našim komunistům, kteří ji pak odsoudili.
Pane Stibore, nebylo vám z toho někdy úzko, že jste členem strany, která zabíjela lidi, zavírala je do vězení a bránila dětem nepohodlných odpůrců chodit do škol?
Ale vždyť to není pravda. Kam chodili ti kluci, třeba Klaus, do školy? Do Francie... Byly i dobré věci, k nim jsem se klonil. Třeba to budování socialismu, zlevňování cen a výstavba domů a škol.
Foto: zastupitelstvo Ústeckého kraje a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.