Prohlášení ministerstva
Zaorálek brání před Zemanem českou ambasádu v Kyjevě
05.10.2014 11:53 Aktualizováno 05.10. 17:08
Ministerstvo zahraničí se v neděli v reakci na prezidentovu kritiku postavilo za české velvyslanectví v Kyjevě. Mluvčí úřadu Johana Grohová uvedla, že ministerstvo nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli zpochybňovaly práci uvedeného zastupitelského úřadu. Prezident Miloš Zeman v sobotu řekl, že je v souvislosti s žádostmi volyňských Čechů o přesídlení z Ukrajiny do ČR hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě. Podle něj tato ambasáda nemá k volyňským Čechům dobrý vztah.
Český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch serveru iDNES.cz řekl, že o potřebě přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny do vlasti se dozvěděl až z médií a ze schůzek s českými představiteli. Do té doby jej prý krajanský spolek o záměrech na repatriaci nijak neinformoval. "Kritiku pana prezidenta zaznamenávám s lítostí, protože jsem se rozvoji vztahů a podpoře aktivit krajanských spolků na Ukrajině poctivě věnoval," cituje web velvyslance Počucha. Velvyslanec se odmítl k této věci dále vyjadřovat.
Ministerstvo v neděli uvedlo, že pokud by se informace a pochybení českého zastupitelského úřadu objevily a potvrdily, pak by přijalo adekvátní kroky. Dodalo, že situaci na Ukrajině pečlivě monitoruje. Grohová připomněla, že minulý týden Ukrajinu navštívil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a setkal se tam i s českými krajany. "Dnes bude jednat ve Lvově náměstek ministra zahraničních věcí Rudolf Jindrák na úrovni státních tajemníků a náměstků ministrů zahraničí států V4 a Ukrajiny s představiteli místní samosprávy a nevládních organizací. Příští týden pak bude ve Varšavě v rámci bilaterálních konzultací jednat s polskými partnery o situaci na Ukrajině první náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák," dodala mluvčí ministerstva.
Zeman už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Nyní se k žádosti připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko.
V pátek prezident mluvil o volyňských Češích se Zaorálkem. "Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům. Rozhodl jsem se, že onen seznam 232 osob, které žádají o repatriaci, předám 18. října ministru vnitra (Milanu) Chovancovi s žádostí, aby v této věci pokud možno jednal," uvedl v sobotu prezident.
Zaorálek v pátek řekl, že prezidenta informoval o vstřícnosti ministerstva zahraničních věcí vůči volyňským Čechům. "Tady mají dveře otevřené," uvedl.
Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na prezidentova slova řekl, že se obává toho, aby se volyňští Češi nestali součástí propagandy. České televizi v sobotu řekl, že poptávky po přesídlování "by samozřejmě mohlo využít Rusko z hlediska své propagandy vůči Ukrajině" a že na druhou stranu by to mohlo zkomplikovat české vztahy s Ukrajinou. "Řada lidí, podle informací, které se objevují, usiluje o přesídlení například proto, aby se vyhnuli odvodům do ukrajinské armády, takže to vůbec není jednoduchá věc," uvedl v ČT.
Krajanské spolky na Ukrajině tvrdí, že přestěhování do vlasti si zařizují sami zájemci. Lidé si navíc stěžují na byrokracii zastupitelských úřadů. "Lidi se zlobí, že chtějí jet za příbuznými, a musí si složitě vyřizovat doklady, vystát fronty. Musím ale říci, že sama jsem žádné potíže neměla," řekla Jevhenija Poliščuková, která vede český spolek ve vsi Malinivka u Žytomyru.
Naďa Morozová z krajanského spolku z Oděsy připouští, že slyšela o tuctu rodin, které se chtějí do Česka přestěhovat - a také si prý stěžují na problémy. "O velvyslanectví nemohu nic špatného říci. Ale lidé jsou nespokojení, že se vyřizování pobytu (v Česku) zhoršilo a dlouho to trvá. Musejí i několikrát jet do Kyjeva, a to není levná cesta. To ale asi není věc velvyslanectví, ale česká politika," řekla. Ráda by strasti krajanů osobně tlumočila Zaorálkovi, ale ani on, ani zmocněnec pro krajany dosud do Oděsy navzdory příslibům nedorazili.
Lidové noviny již v srpnu napsaly, že prezident chce po ministrovi Zaorálkovi, aby na Ukrajinu v roli ambasadora poslal Antonína Murgaše, mluvčího brněnské skupiny Alta, která dodává obráběcí stroje a technologická zařízení a jejímiž hlavními odbytišti jsou Ukrajina společně s Ruskem. LN tehdy tuto informaci zveřejnily s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje, Zemanova kancelář věc podle deníku nepotvrdila ani nevyvrátila.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.