Zelení mají opět <span>chyby v účtech.</span> Mohou přijít o miliony

Domácí
16. 4. 2009 06:00
Zelení prý nevědí, že jim ve výroční zprávě něco chybí.
Zelení prý nevědí, že jim ve výroční zprávě něco chybí.

Zelení mají chyby ve stranickém účetnictví.Strana zelených, která tři roky sedí v parlamentu, bere dary, ale stále je neumí dobře vyúčtovat. Ve výroční zprávě za loňský rok má chyby. Zeleným jde přitom o hodně. Od státu pobírají za mandáty až dvacet milionů korun. Zákon jasně říká, že pokud nejsou výroční zprávy stran úplné a dodané do 1. dubna, neměly by partaje získat státní příspěvek za mandáty.

Zelení jsou jedinou parlamentní stranou, která letos nedodala úplnou výroční zprávu. ČSSD má ve své zprávě nesrovnalost. U jednoho z dárců uvedla, že poslal 50 tisíc korun, slovy ale hned vedle účetní strany napsala, že to bylo pouhých padesát korun.

Zeleným v účetnictví například chybí darovací smlouva k poslednímu loňskému daru od jejich největší mecenášky z Brna Kateřiny Dubské. Ta straně podle údajů na transparentním účtu, který zelení mají na svých webových stránkách, poslala 283 tisíc korun.

Brno a tamní sponzoři jsou zřejmě pro zelené prokletím, protože také zcela opomněli do ročních účtů, které musejí všechny politické strany předkládat parlamentu ke kontrole, připsat dar od soukromé brněnské firmy Švamberk. Ta poslala místní organizaci zelených v Brně-Vinohradech na Silvestra asi dva a půl tisíce korun.

ČTĚTE TAKÉ: Stát hledá peníze na předčasné volby: 1,25 miliardy

Švamberk je také jeden z největších sponzorů zelených. Předloni jim poslal přes 150 tisíc korun. Zeleným se během dvou let v parlamentu zvýšily příjmy ze zhruba dvaceti na třicet milionů korun. O milion více získali od sponzorů, ale strana si také vzala osmimilionovou půjčku.

Zelení prý nevědí, že jim ve výroční zprávě něco chybí."Nevíme, že by nám v naší zprávě nějaké dokumenty nebo dary chyběly. Pokud nám to výbor vytkne, zprávu samozřejmě doplníme," řekla mluvčí strany Eva Rolečková.

Poslanci kontrolního výboru, kteří výroční zprávy politických stran vyhodnocují, dali i letos stranám čas dokumenty doplnit. Strana totiž svoji výroční zprávu odevzdala na rozdíl od dalších partají včas a prohřešky může napravit do příští středy.

Severočeši bez peněz?

Na dvě ze stran, které od státu pobírají finance za zvolené zástupce, ale letos tato hrozba skutečně dopadne. "Výroční zprávy neodevzdala v termínu strana Cesta změny a Severočeši," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

ČTĚTE TAKÉ: Pád vlády hlasy socialistům nesebral. Udržují si náskok
                        Fischerova vláda nestraníků v troskách, Kalousek zůstává

Cesta změny je strana, kterou do loňska v parlamentu reprezentoval senátor Martin Mejstřík. Volební uskupení Severočeši zase mohutnou kampaní získalo posty v krajských volbách v Ústeckého kraji.

Kdo odevzdal výroční zprávu pozdě, peníze možná neuvidí.Přitom Cesta změny loni od státu dostala 750 tisíc a Severočeši měli možnost získat daleko více než půl milionu korun za získané mandáty ve volbách. Telefonní čísla, která lze na strany najít na internetu, neexistují. Cesta změny zrušila i svoje webové stránky.

Jednoduše jsme to nestihli

"Zprávu jsme jednoduše ještě nestihli poslat. Psali jsme ji poprvé a mysleli jsme, že to můžeme odložit a počkat, až sesbíráme podklady. Když peníze kvůli tomu nedostaneme, nic s tím nenaděláme," řekl předseda Severočechů František Ryba.

Podle zákona o politických stranách musí doložit každoročně do poloviny března výroční zprávy s razítkem auditora. Pokud se tak nestane, vláda má možnost navrhnout soudu, aby straně pozastavit činnost nebo ji zcela zrušil. Předloni dodalo své zprávy v pořádku jen 43 procent stran. Ani jedna z parlamentních stran neměla zprávy bez chyby. Dostaly ale možnost je opravit, aby mohly získat příspěvky na činnost. Loni dodaly zprávy v termínu a kompletní všechny strany, které měly nárok na peníze.

Foto: Lucie Pařízková a archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ