17. listopad 2015
Zeman a Konvička spolu na pódiu. "Odpůrci migrantů nejsou rasisté"
17.11.2015 14:03
Zastánci opačných názorů k migrační krizi podle prezidenta Miloše Zemana nemají být "nálepkováni" jako islamofobové, rasisté či fašisté. Prohlásil to na akci organizace Blok proti islámu, která zastává k uprchlíkům negativní postoj a odmítá jejich přijímání. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak vyzval veřejnost, aby hněv vyvolaný teroristy neobraceli proti uprchlíkům.
"Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován," řekl prezident lidem na Albertově (přepis projevu - zde). Nálepka či nadávka podle něj není argument, takže by lidé neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.
Anketa:
Jak byste oznámkovali vývoj v České republice v období od 17. listopadu 1989 do současnosti?
-
Samozřejmě jednička. 18 %
-
Dávám dvojku. 18 %
-
Nic moc, mohlo to být lepší - trojka. 19 %
-
Zklamání, takže čtyřka. 24 %
-
Absolutní propadák. 20 %
Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I dnes bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory.
Lidé podle Zemana v listopadu 1939 i 1989 vyšli do ulic, aby protestovali proti manipulaci a vnucování jediného správného názoru. Na tato slova reagovali lidé na Albertově výkřiky "Ať žije Zeman". "Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám a aby mu nikdo zvnějšku nediktoval, co má nebo nemá dělat," řekl prezident. Zeman je odpůrcem kvót Evropské unie pro počet přijímaných uprchlíků.
Lidé jsou podle Zemana v otázce uprchlické krize obětí mediální masáže. Své kritiky, kteří při loňském vystoupení Zemana na Albertově křičeli a někteří házeli vajíčka, prezident označil za řvoucí stádo.
Letos měl Zeman na Albertově vstřícné publikum. Podpořit ho přišlo několik tisíc lidí. Podle policie na Albertov přišly asi dva tisíce lidí. Část z nich mávala transparenty s nápisem Ať žije Zeman, českými vlajkami i přeškrtnutými vlajkami Evropské unie. Přišlo i několik odpůrců Zemana s transparenty vyzývající ke snášenlivosti, ti ale byli ve výrazné menšině.
Kromě Zemana na akci vystoupili i další řečníci včetně předsedy Bloku proti islámu Konvičky nebo předsedy strany Úsvit - Národní koalice Miroslava Lidinského. Ten například zkritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a další evropské politiky. Hrozí podle něj, že dovedou Evropu na pokraj zkázy. "Nenechme si vzít naši pravdu a stůjme za naším prezidentem," uvedl. Kdykoli řečníci vyslovili jméno Zemana, dočkali se potlesku. Naopak kdykoli se zmínili o ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi, který často Zemanovy názory kritizuje, ozval se pískot.
Kvůli akci Bloku proti islámu a prezidenta dopoledne ochranka odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově v Praze. Studenty ochranka nechtěla podle České televizi vpustit zapálit svíčky u desky před 12.00, prezident Miloš Zeman měl přitom dorazit až po 14.00. Deska upozorňuje právě na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989, který si Česko připomíná. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.
Nevpuštění studentů k pamětní desce mrzí premiéra Sobotku. "Na druhou stranu policie má za úkol, aby udržela pořádek a bezpečnost. Nechceme, aby docházelo k násilným střetům mezi příznivci jednotlivých názorů," řekl České televizi.
.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.