Spor o peníze
Zeman atakuje demokracii! vadí poslanci. Kubera růst platů hájí
02.12.2014 06:30 Původní zpráva
Označit poslance za nenažrance je útok na demokracii, myslí si poslanec František Laudát (TOP 09). Podle něj prezident Miloš Zeman zesměšňováním poslanců hraje ve prospěch Andreje Babiše a zároveň si vylepšuje svou image poškozenou v posledních několika týdnech.
"Takové zvýšení platů považuji za nenažranost," prohlásil v Brně prezident na adresu poslanců, kteří se nemohou shodnout, o kolik se mají zvýšit platy zákonodárců, zda o jedno, tři, pět, čtrnáct, nebo šestadvacet procent.
"Zeman potřebuje vylepšit image, tak naskakuje na populistickou notu. V podstatě nemá smysl jeho výroky z návštěvy Jihomoravského kraje komentovat, protože za pár posledních týdnů řekl mnohem horší," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Laudát, člen rozpočtového výboru sněmovny. Poznamenal, že je škoda, když se přímo volený demokratický prezident nechá strhnout k laciným útokům na sněmovnu, a podporuje tím předsedu ANO Andreje Babiše a jeho řeči o sněmovně jako žvanírně.
"Nešťastné je, že se vláda není schopna domluvit. Opozice byla připravena podpořit její návrh čtrnáctiprocentního zvýšení," konstatoval Laudát s tím, že problém vznikl vzpourou v klubu poslanců ČSSD, kteří odmítli vládní návrh podpořit. "Vypadá to však, jako by vláda 'vrtěla psem' a hádky a spory kolem zvýšení poslaneckých platů byla jen kouřová clona pro zakrytí průšvihů napáchaných vládní koalicí. Není sporu, že kabinet je zatím neúspěšný. V rozpočtu se vydává na výzkum méně než v době krize, nakynou výdaje na zemědělství, na schůzi chce koalice opět otevřít církevní restituce," vypočítal poslanec některé věci, které zůstávají ve stínu hádek o peníze na platy. Přitom podle něj je otevření tématu církevních restitucí vážný problém, místo aby stát vše včas zúřadoval, snaží se restituce blokovat a hrozí nebezpečí, že vše půjde do ztracena jako s majetkem bývalých družstev.
Laudát nechápe ani pohrůžky premiéra Bohuslava Sobotky, že svolá mimořádnou schůzi sněmovny. "To je vláda tak slabá, že se bojí vládních poslanců? Bojí se obstrukce od vlastních lidí?"
Dalším trikem, který je na hraně, je podle něj i to, že zároveň se zvýšením platů by prošly i sankce pro poslance. "To by znamenalo přijmout desítku úředníků na kontroly poslaneckých absencí," konstatoval.
Na jiný aspekt bouřlivě diskutovaného zvyšování platů upozornil senátor Jaroslav Kubera. "Není to zvyšování platů, je to jen návrat do systému. Od roku 2002 se poslancům a senátorům platy nezvyšovaly, na rozdíl od příjmů v nepodnikatelské sféře, které se zvedly o šedesát procent," podivuje se nad diskusemi Kubera s tím, že jde o naprosto nepodstatný příběh, když všechny státy kolem nás platí své zákonodárce více než Česko.
"Spravedlivé by bylo, aby se platy zákonodárců pravidelně zvyšovaly nějakým koeficientem a byly závislé například na průměrném platu nebo jiné veličině. Více než senátor bere předseda výboru krajského zastupitelstva," upozornil na paradox Kubera s tím, že příjmy ostatních nikoho nezajímají, ale do senátorů a poslanců si každý rád kopne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.