Budoucnost Evropy
Zeman: Buď povinně k volbám, nebo zaplatíte pokutu
23.03.2014 18:30 Původní zpráva
Prezident Miloš Zeman by rád zavedl povinnou volební účast. Ti, kteří svou povinnost nesplní, by museli přispět mírnou částkou do státní kasy. Řekl to v rozhovoru pro nevládní instituci Think-tank Evropské hodnoty.
Letos v květnu se konají evropské volby, které se však potýkají s nízkou účastí a malým zájmem ze strany obyvatel. Nová evropská vláda by tak nemusela mít podporu lidí. Toho se však prezident nebojí: "My jsme měli také nepříliš radostnou volební účast, a přesto nikdo nepochybuje o legitimitě nové české vlády, která vzešla z parlamentních voleb."
Pochybnosti o kompetenci nové vlády by nicméně rozptýlil zavedením "povinné volební účasti", která podle něj funguje v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii a bylo to tak za naší první republiky. "V Belgii je díky tomu volební účast 90 procent a těch zbývajících 10 procent zaplatí nějakou mírnou pokutu do státního rozpočtu za svoji neúčast," tvrdí prezident, i když připustil, že on se takové změny zřejmě nedožije.
Prezident Zeman je zastáncem evropské politické vlády, která by byla parlamentně demokratická. K tomu je podle něj nutné vyměnit národní kandidátky za jednotné stranické, kde by existovala možnost uplatnit na volitelných místech čelné představitele jednotlivých národních stran. "Potom by v Evropském parlamentu, jak je tomu ostatně už dnes, existovaly nikoli národní, ale stranické frakce," říká prezident.
Zároveň dodává, že zavedení povinné účasti je zatím jen jeho dlouhodobým snem a že svět o této možnosti začne diskutovat nejdříve za 15 let. V současnosti je podle něj potřeba posílit pocity "evropanství", což se daří zejména u mladší generace, která se nebojí vycestovat i mimo Evropu. Při setkání se zcela odlišnou kulturou se v nás začnou probouzet pocity "evropanství", které jsou zásadní pro zájem o vlastní zem a tím i vyšší volební účast.
Malý zájem o volby se netýká jen České republiky, kde k posledním evropským volbám v roce 2009 přišlo přibližně 28 procent voličů. Velká Británie podle bývalého premiéra Tonyho Blaira očekává letos 35procentní zájem, průměrná účast v celé Evropské unii je kolem 43 procent.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.