Zeman i Bobošíková mají trable s účtem, píše vnitro

Domácí
14. 11. 2012 10:41
Miloš Zeman bude muset závady také napravit.
Miloš Zeman bude muset závady také napravit.

Nedostatky na kandidátních listinách našlo ministerstvo vnitra u 11 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. Pochybili i favorité volby, expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, nebo bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Ministerstvo  v souladu se zákonem na svém webu kandidáty vyzvalo, aby závady do 22. listopadu napravili. Řadu kandidátů, respektive jejich týmy, upozornilo na to, že od nich postrádá předepsaný počet aspoň 50 tisíc podpisů.

Nedostatky na kandidátních listinách našlo ministerstvo vnitra u 12 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. Pochybili i favorité volby, expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, nebo bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Ministerstvo ve středu v souladu se zákonem na svém webu kandidáty a jejich týmy vyzvalo, aby závady do 22. listopadu napravili. Řadu adeptů také upozornilo na to, že nedodali podpůrnou petici s alespoň 50 tisíc podpisů.

Údaje, které vnitro poskytlo, se netýkají platnosti podpisů pod peticemi na podporu kandidátů bez parlamentní nominace, neboť petice už nelze doplnit. "Informace k peticím zveřejníme nejpozději 23. listopadu," uvedl Vladimír Řepka z ministerstva. Potvrdil jen to, že vnitro zahájilo druhé kolo ověřování správnosti podpisů na petičních listinách.

Samková dodala 128 podpisů

Ministerstvo ve středu v tomto ohledu ale některé "neparlamentní" kandidáty upozornilo na nutnost přiložit petici s voličskými podpisy. "Zákonná podmínka vztahující se k minimálnímu počtu podpisů na předkládané petici tak nebyla ve vašem případě splněna," napsal úřad těmto uchazečům. Například advokátka Klára Samková podle vnitra dodala jen 128 podpisů a bývalý disident Petr Cibulka přiložil petici pouze s 319 podpisy. Znamená to, že nebudou k volbě připuštěni, neboť podpisy po termínu pro podání kandidátky už podle vnitra nelze doplňovat.

Pokud jde o odstranitelné nedostatky na kandidátních listinách, ministerstvo žádné nevytklo například parlamentním kandidátům Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a Přemyslu Sobotkovi (ODS). Bezchybnou kandidátku odevzdali zřejmě také někdejší ministr Vladimír Dlouhý, skladatel a výtvarník Vladimír Franz, herečka Táňa Fischerová, senátor a podnikatel Tomio Okamura nebo europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Ministerstvo výzvu nakonec zaslalo také Anně Kašné, která sklidila nejvíce výtek, neboť svou nominaci poslala elektronicky bez patřičných náležitostí. Neuvedla ani své osobní údaje, ani údaje o svém volebním výboru a nedodala ani požadovanou podpůrnou petici. Podle všeho tak bude ze souboje o Hrad vyřazena. Vnitro o registraci či odmítnutí kandidátek rozhodne 23. listopadu. Odmítnutí kandidáti se budou moci proti rozhodnutí obrátit na Nejvyšší správní soud.


Pochybil i expremiér Jan Fischer.Fischerův tým má podle vnitra opravit na kandidátní listině jména dvou členek jeho volebního výboru, který zodpovídá za financování jeho kampaně. Jména podle vnitra nesouhlasí s jejich zněním v evidenci obyvatel. Věra Lančová je totiž v evidenci vedena jako Věra Brzybohatá-Lančová, Dadja Altenburg Pešta-Kohl pak jako Drahoslava Pešta Kohl.

Zemanovi lidé podle ministerstva nedodali údaj o finančních prostředcích převedených na volební účet. Zemanovci to zdůvodnili tím, že žádné peníze do předložení kandidátní listiny nevybrali. Podle vnitra ale měli uvést "nulovou částku". Ministerstvo upozornilo také na to, že Zeman má podle evidence obyvatel trvalý pobyt v Praze, ale na kandidátní listině a v prohlášení o svém souhlasu s kandidaturou uvedl jinou adresu.

Bobošíkové, respektive jejímu týmu, úřad vytkl, že ke kandidátní listině nepřiložili potvrzení o zřízení volebního účtu včetně bankovního spojení a údaje o prostředcích převedených na tento účet.

Kromě Samkové a Cibulky konstatovalo ministerstvo nesplnění podmínky petice s aspoň 50 tisíci podpisy u Jiřího Kesnera, který předložil 54 podpisů, Jindřišky Nazarské (60 podpisů), Ivety Heimové a Romana Hladíka, kteří podle úřadu nedodali žádnou takovou petici. Heimové navíc chybí na kandidátní listině obec trvalého pobytu a údaje o datu narození a trvalém pobytu jednoho z členů volebního výboru. Hladíkovi chybí podle vnitra například podpis navrhujícího občana a údaje o penězích převedených na volební účet. Nazarskou ministerstvo vyzvalo mimo jiné ke zřízení účtu pro financování volební kampaně.

Kandidáti Karel Světnička a Jan Toman si jsou ve svých nominacích vzájemně volebními zmocněnci, což podle ministerstva není možné. Petici s podpisy na podporu neobsahuje ani Tomanova, ani Světničkova kandidatura. Není z nich prý navíc ani jasné, kdo Světničku a Tomana navrhuje - jestli zákonodárci, nebo jde právě o nominaci na základě uvedené petice s nejméně 50 tisíci podpisy. V dopise, který se týká Světničkovy kandidatury, je jako zmocněnec a adresát dopisu uveden Jan Toman. U Tomanovy kandidatury je tomu naopak.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ