Za prezidentem Milošem Zemanem dorazil do Lán předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Přijel jsem především jako přítel," řekl novinářům při příjezdu. Na programu schůzky je zejména otázka vyslovení důvěry "odbornické" vládě Jiřího Rusnoka, které má Poslanecká sněmovna na programu 8. srpna.
"O podpoře zatím KSČM nemá jasno, rozhodne se až na jednání poslaneckého klubu," řekl Kováčik s tím, že se klub dohodne den či dva předem. Poslanci pak budou hlasovat jednotně. "Nejhorší varianta je návrat padlé koalice," nastínil alespoň nějaké stanovisko komunistů.
A právě tím se snaží Zeman zřejmě zastrašovat největší parlamentní stranu, sociální demokracii, která pořád hledá jednotné stanovisko k Rusnokově kabinetu.
"Existují spekulace či tendence, že by členové některých opozičních stran při hlasování o důvěře opustili sál. To by pan prezident, jak mi řekl, vnímal jako tlak na to, že by musel dát druhou šanci dosavadní vládě Miroslava Kalouska," tlumočil Kováčik, o čem si s prezidentem povídali. "To by byl pan prezident velmi nerad."
Komunisti považují odchod ze sněmovny za nepřípustný: "Je třeba jasně vyjádřit svůj názor," argumentuje Kováčik.
Zeman dosud absolvoval jednání se šéfy čtyř poslaneckých klubů. Už v neděli se sešel s představiteli Věcí veřejných a v pondělí se šéfy poslanců ČSSD, ODS a TOP 09 a STAN. Schůzka se zástupci strany LIDEM, která s osmi poslanci nemá klub, ohlášena nebyla. S jejich šéfkou se nicméně dnes schází premiér Rusnok.
O podpoře už s komunisty jednal před týdnem Rusnok, který poté řekl, že s KSČM sdílí třeba snahu o proinvestiční rozpočet. Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že pro stranu bude klíčové, aby vláda souhlasila s předčasnými volbami, ale podporu tehdy ještě neslíbil.
Po Kováčikovi Zeman přijme předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Hlavním tématem schůzky bude podle Štěcha asi opětovná kandidatura Jana Sváčka na ústavního soudce.