Dva zákony
Zeman podpisem stvrdil elektronickou evidenci tržeb
30.03.2016 15:48
Prezident Miloš Zeman podepsal dva zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Prezident již dříve evidenci tržeb podpořil.
Pokud by zákon o evidenci tržeb vyšel ve Sbírce zákonů ještě ve čtvrtek, tedy do konce března, povinnost evidovat tržby by na první podnikatele dopadla od listopadu. Pokud zákon vyjde až v dubnu, posune se nová povinnost o měsíc.
Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace. Do půldruhého roku mají být evidovány všechny tržby podnikatelů kromě tržeb řemeslníků, ti se pod zákon dostanou později. Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku.
Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.
Podnikatelé budou moci využít jednorázovou slevu až pět tisíc korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Její výše se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.
Součástí podepsaných zákonů je novela zákona o dani z přidané hodnoty, podle níž budou stravovací služby kromě podávání alkoholu nově spadat do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nyní jsou v sazbě 21 procent.
Projednávání ve Sněmovně provázely rozsáhlé obstrukce pravicové opozice. Podle ní norma poškodí drobné podnikatele, varuje také před hrozbou zneužití získaných dat, což ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovaně odmítal. Pravice se chce kvůli zákonu obrátit na Ústavní soud. Naproti tomu podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je evidence tržeb přínosem pro narovnání podnikatelského prostředí a poctivé podnikatele.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.