Prezident
Zeman přijel do Budějovic. Rozmluvil se o vyznamenáních
23.08.2018 10:59
Prezident Miloš Zeman udělí 28. října někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. Řekl to dnes na úvod mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Ocenění Švehly slíbil Zeman již na konci července. Dnes upřesnil, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy.
Zeman řekl, že by si velmi přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. "Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny," poznamenal. Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit Řád bílého lva první třídy.
Zeman dosud udělil 21 Řádů bílého lva. Většinu obdrželi vojáci z první či druhé světové války a představitelé cizích států. Loni udělil stejný řád nejvyšší třídy pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi.
Zeman už v uplynulých měsících řekl, že některým z řádů či medailí vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká. V květnu také naznačil, že by mohl vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Ocenit plánuje i bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. V červnu Zeman naopak řekl, že nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové.
Prezident v polovině července v rozhovoru ČTK řekl, že nemá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v plánu rozšířit seznam vyznamenaných. "Řadu osob, které by si to zasloužily v souvislosti s tímto výročím, jsem vyznamenal již v minulosti. Chtěl bych připomenout představitele Obce legionářské, Obce sokolské, řadu veteránů a tak dále a tak dále," řekl.
Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.
Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. Zeman byl také kritizován, že často oceňuje své spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka či bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba.
Několik lidí protestovalo
Před zahájením Země živitelky v Českých Budějovicích pouštělo několik žen na českobudějovickém výstavišti z megafonu skladbu Modlitba pro Martu, po příchodu prezidenta Miloše Zemana na pódium skandovaly "Hanba", hudbu však vypnuly. V rukou měla jedna z nich transparent s protibabišovským a protizemanovským nápisem. Prezident veřejně nevystoupil na akcích k 50. výročí okupace ruskými vojsky v roce 1968.
"Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti," píše se na transparentu. "Hanba" následně volaly i při vystoupení předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD).
S transparenty v posledních dnech vystoupilo mnoho demonstrantů na pietních nebo vzpomínkových akcích, často šlo o kritiku Zemana, mimo jiné za rozhodnutí výročí nekomentovat.
V demonstraci proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládnímu hnutí se v úterý proměnil pietní akt před budovou Českého rozhlasu v Praze k připomenutí obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, od které uplynulo 50 let. Babiš za hlasitého pískotu mluvil o tom, že svoboda v Česku není ohrožena. Srpnové události roku 1968 připomněla v celé republice řada pietních a vzpomínkových akcí, výstav či koncertů. Vyvrcholením vzpomínkových akcí byl koncert na Václavském náměstí, který začal po 20.00.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.