Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula podává trestní oznámení kvůli tomu, že podle něj do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka vnikli v noci 17. února dva cizí lidé. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana tím Rampula vyzradil akci bezpečnostních složek a nadřadil tak své osobní zájmy nad zájmy státu. Zeman podle svých slov zváží, zda jde o kárné provinění nebo o případný důvod k odvolání.
"Doprovodil je tam Rampulův předchůdce Stanislav Mečl," řekl státní zástupce Rampula o incidentu novinářům. Naznačil, že si dvojice mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Nezaznamenal však prý zatím žádnou ztrátu. Incident označil Rampula za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.
Rampula zdůraznil, že k incidentu došlo v den, kdy soud rozhodl o jeho návratu do funkce. Podle něj natočily celou událost kamery. Záznam pustil novinářům. Uvedl, že na něm poznal právě Mečla, který cizí lidi v Grygárkově kanceláři na půl hodiny uzamkl. Náměstek prý v pracovně neměl žádné spisy, v době vniknutí do jeho kanceláře byl v pracovní neschopnosti. Důvod, proč tam dvojice vešla, prý nezná.
Podle Zemana se Rampula projevil jako "naprostý neprofesionál". Zveřejnil informace o bezpečnostní akci, aniž by vyčkal na závěry šetření nebo vysvětlení od Mečla. Nejvyšší státní zástupce odmítl Rampulův argument o tom, že nemohlo jít o policejní zásah. Tvrzení, že při bezpečnostní akci musí být vždy přítomen dozorový státní zástupce, je prý nepravdivé. Pražský vrchní státní zástupce podle Zemana mohl zmařit vyšetření případu.Nejvyšší státní zástupce se chce nyní s Rampulou sejít a do dvou týdnů věc vyřešit.
Válka státních zástupců
Předseda Věcí veřejných Radek John vývoj sporu komentoval slovy, že současná situace okolo státních zastupitelství už není válkou státních zástupců, ale připomíná válku gangů. Šéf poslaneckého klubu opoziční ČSSD Jeroným Tejc podotkl, že v nynější zoufalé situaci sklízí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jen plody toho, co sám zasel.
Premiér Petr Nečas už dříve vzkázal, že situace na státním zastupitelství není dlouhodobě uspokojivá a je jí vážně znepokojen. "Pokud se v médiích používají termíny jako je 'válka státních zastupitelství', ničemu pozitivnímu to nepřispěje," uvedl v prohlášení. S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem chce o situaci jednat.
Poslanec za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák vývoj okolo státních zástupců označil za nejhorší možnou variantu. "Na státních zastupitelstvích nastal globální chaos. Je potřeba vyšetřit, kde je pravda," řekl.
Rampula stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) opět od středy. Mečl, který byl od počátku listopadu vedením VSZ dočasně pověřen, se vrátil zpět na post náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Spolu s Rampulou získal veškeré pravomoci zpět i Grygárek, chystají se i další personální změny.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni Rampulu odvolal na Zemanův návrh. Státní zástupce však rozhodnutí napadl správní žalobou. Městský soud v Praze mu minulý pátek vyhověl a jeho odvolání zrušil.
Nezákonné prověření
Detektivové z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia mají na stole trestní oznámení, které se týká údajně nezákonného pověření Stanislava Mečla vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Potvrdila to mluvčí prezídia Pavla Kopecká, ale nesdělila žádné detaily ani to, kdo trestní oznámení podal.
O svých pochybách v souvislosti s pověřením Mečla vedením VSZ informovala již dříve například vicepremiérka Karolína Peake (VV) s tím, že krok ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) podle ní neměl oporu v zákoně. Za legislativní radu vlády, které předsedá, si k tomu nechala zpracovat i posudky. O jejich závěrech koncem ledna informoval časopis Týden.
Peake zdůraznila, že posudky měly za cíl pouze vyjasnit, zda postup, který s Mečlovým dočasným pověřením použil ministr spravedlnosti Pospíšil, má zákonnou oporu. "Uvedené podklady jsem si vyžádala pouze za účelem právního posouzení věci a nebyly zpracovány s cílem zjišťovat trestně právní odpovědnost nebo je použít jakkoliv jinak," napsala v prohlášení pro média vicepremiérka.
"Ministr spravedlnosti není oprávněn státního zástupce (toliko) pověřit výkonem funkce vrchního státního zástupce namísto toho, aby jej zákonem předpokládaným způsobem jmenoval," citoval Týden vedoucího katedry správního práva Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Kadečku. "Použití sousloví 'pověřuji výkonem funkce vrchního státního zástupce' je nesprávné, neodpovídá dikci zákona, je tedy nezákonné," uvedl podle časopisu zase vedoucí kateder trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Jelínek.
Ministerstvo spravedlnosti je však jiného názoru. "My máme naše vlastní právní posudky, třeba od profesora (Aleše) Gerlocha, děkana pražské fakulty (Právnické fakulty Univerzity Karlovy), a ten jasně konstatuje, že to pověření možné je. V Čechách se pověřovalo v posledních dvaceti letech mnohokrát," uvedl Pospíšil v pořadu Fakta Barbory Tachecí televize Prima Family.