Prezident Miloš Zeman se omlouvá velvyslanci USA Andrewu Schapirovi, pokud informace o neúčasti diplomata na oslavách státního svátku 28. října na Hradě nebyla správná. Zeman ji dostal od protokolu prezidentské kanceláře a uvedl to v prohlášení, které zaslal jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
"Informaci (o neúčasti) prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," stojí v prohlášení.
Zeman Schapira ve středu obvinil, že se "jako téměř jediný z velvyslanců" neúčastnil oslavy státního svátku 28. října. Americké velvyslanectví tvrzení odmítlo. Podle ambasády Schapiro na ceremoniálu ve Vladislavském sále byl, což dokazují i fotografie v médiích. Potvrdil to také německý velvyslanec v Česku Arndt Freytag von Loringhoven, který vedle Schapira seděl.
K omluvě prezidenta ve čtvrtek vyzvali předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Netřeba se omlouvat neviditelnému," reagoval na jejich žádost Ovčáček.
Z Hradu se omluvy naposledy dočkali letoví dispečeři Řízení letového provozu od mluvčího Ovčáčka, který je dříve nařkl, že nesli svůj díl viny na zpoždění leteckého speciálu se Zemanem na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Omluvy Hradu se domáhá také vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. Zeman označil jejího děda za autora článku "Hitler je gentleman". Soudy nárok na omluvu Peroutkově vnučce přiznaly, omluvit se má Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoli Zeman. Nejvyšší soud ale výkon pravomocného rozsudku odložil do doby, než rozhodne o dovoláních podaných Hradem i Kaslovou.
Ředitelem hradního protokolu, který Zemanovi připravil informace o průběhu oslav státního svátku, je Jindřich Forejt. Naposledy se o něm mluvilo v souvislosti s kauzou kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, který přežil holokaust. V říjnu sklidil kritiku také pozdní příjezd Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, časový plán domlouvaly protokoly obou zemí. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.
Schapira jmenoval velvyslancem americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Během svého působení v Praze se Schapiro dostal do sporu s českým prezidentem. Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny neúčastnila většina evropských státníků. Zeman na to reagoval prohlášením, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.
Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. Zeman věří, že se po zvolení Trumpa americkým prezidentem zlepší vztahy Česka s USA. Vztahy podle něj nebudou zatíženy "některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat".