Místopis a taxametr
Zmírní se pravidla pro taxikáře? Těm se ústupky příliš nelíbí
03.12.2018 16:10
Stát chystá další omezení povinností pro řidiče taxi. Nově by už nemuseli skládat zkoušky z místopisu města, které dosud některé obce požadují. Předpokládá to návrh novely zákona o silniční dopravě, která je v připomínkovém řízení. Už dříve ministerstvo dopravy v novele navrhlo zrušení povinnosti mít ve výbavě taxametr nebo střešní svítilnu. Návrh novely vyvolal protesty části taxikářů.
Ministerstvo chce podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) novelou umožnit větší využití moderních technologií v taxislužbě a zároveň více vyrovnat podmínky pro klasické taxislužby a alternativní přepravce.
Zrušení možnosti obcí stanovit jako podmínku znalost místopisu, absolvování zkoušek obsluhy taxametru a právních předpisů upravujících provozování taxislužby a ochranu spotřebitele požadovalo několik resortů, podle kterých jde dnes už o nadbytečné zkoušky. Města už také nebudou smět stanovovat povinné náležitosti aut, například barvu karoserie nebo minimální rozměry vozidla.
Klíčovou změnou v novele je zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by taxislužby mohly využívat mobilní aplikace, které už nyní používají například řidiči společností Uber nebo Taxify. Podle odůvodnění ministerstva v návrhu je povinný taxametr v dnešní době už spíše zbytečný, a sníží se tak zátěž podnikatelů.
Další novinkou je částečné zrušení povinné střešní svítilny na vozidle. Místo ní budou muset nově být všechna vozidla provozující taxislužbu označena evidenční nálepkou vydanou místním dopravním úřadem za zhruba 500 korun. Platilo by to ale pouze pro taxikáře, jejichž služby si zákazníci budou objednávat předem. Střešní svítilnu tak budou nadále mít vozy taxi, které si lidé objednávají přímo na ulici.
Použití taxametru a označení vozidla střešní svítilnou už teď není vyžadováno v případech, kdy je přeprava domluvena na základě písemné smlouvy a je předem domluvena její cena.
Části řidičů taxi kolem Sdružení českých taxikářů se ovšem návrh nelíbí. Podle nich nebyly při sestavování novely brány v potaz jejich připomínky a návrh vyvolá v taxislužbě chaos. Nelíbí se jim například zrušení povinnosti mít ve voze taxametr, mobilní aplikace podle nich není dostatečnou zárukou. V listopadu nespokojení taxikáři uspořádali v Praze protest, jehož se však zúčastnily jen dvě desítky řidičů.
Taxikáři dlouhodobě kritizují stát, že nedostatečně vymáhá zákonné podmínky vůči alternativním přepravcům. Podle nich Uber a Taxify porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusejí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasických taxislužeb. K těmto povinnostem patří zejména povinný taxametr, označení vozidla nebo zkoušky z místopisu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.