Svědky domácího násilí se stane nejméně 2500 dětí ročně. Stát často dokáže zakročit proti agresorům a pomoci týraným ženám, o děti se ale nikdo příliš nestará. Malí hrdinové potom léta bojují s traumaty.
Už se na to nemohl dívat. Čtyřletý chlapec se naučil zacházet s telefonem a pokaždé, když otec napadl matku, volal policii. V útlém věku bez cizí pomoci zvládl čtení a psaní, aby mohl podat zprávu o tom, co se děje v rodině. Nebyl nějak mimořádně nadaný, podle terapeutů spíše inteligenčně podprůměrný. Šlo o jeho strategii k přežití.
Z dětí se zkušenostmi s domácím násilím se stávají "malí dospělí". Jisté stránky jejich osobnosti jsou vyspělejší než u vrstevníků. Na druhou stranu si ale do dalšího života odnášejí traumata, která jen těžko překonávají.
Případ čtyřletého chlapce zaznamenala čerstvá studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Snaží se zmapovat situaci dětí vyrůstajících ve společné domácnosti s agresorem. Autorky se zaměřily na děti, jejichž matky prošly pražským azylovým domem pro týrané ženy Acorus. Chtěly zjistit, jaké dopady na ně měl život s násilníkem. Zpovídaly pouze klienty, kteří jsou dnes ve věku kolem dospělosti. Nechtěly děti, které mají zážitky ještě čerstvé, vystavovat dalším traumatům.
Díky za koktání, táto
"Mám strach z toho, že dopadnu jako moji rodiče, že budu utopenej v dluzích, že to prostě nevyjde, že moje děti skončí někde v dětským domově bez rodičů. Mám strach z toho, že mě opustí přítelkyně a mám strach... mám strach z toho, že třeba umře někdo z mejch sourozenců. Z toho mám asi největší strach," zaznamenaly autorky jeden z rozhovorů s bývalými oběťmi domácího násilí. Další muž svou zátěž z dětství popsal takto: "Díky tátovi jsem vlastně začal koktat. A to mě drželo celou střední. Já jsem ty lidi na škole moc rád neměl, takže jsem byl před nima dost ve stresu. A přečíst něco nahlas byl pro mě strašnej problém. Ne, že bych neuměl číst, prostě mi to nešlo vyslovit. A než abych to odkoktal, tak jsem byl radši zticha." Svého handicapu se zbavil díky knihám. Rozšířená slovní zásoba mu v mluveném projevu umožnila vyhnout se slovům, která mu nešla přes jazyk.
Celý článek naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je nyní v prodeji.