Popírač holocaustu vyvázl bez trestu. Může za to policie
16.04.2009 15:31 Aktualizováno 16.04. 19:33
Erik Sedláček a Libor Budík, dva popírači holocaustu, odešli od pardubického krajského soudu spokojeni. Při odvolání proti verdiktu Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, jenž je poslal loni v září za mříže, byli úspěšní.
Původně dva roky pro Budíka snížil soud jen na půl druhého roku podmíněně. Ještě lépe skončil Erik Sedláček. Z tříletého vězení nezůstalo nic. Soud ho zprostil obžaloby.
Za vše může policie
Nečekaný verdikt zavinila podle soudu nekvalitní práce policie. A to společně se státním zástupcem. Domovní prohlídka u obou obžalovaných přišla příliš pozdě. Zatímco soud k ní vydal příkaz už v listopadu 2004, policie ji provedla v květnu 2006. "Úkon, který se obvykle provádí neodkladně, byl udělán se zpožděním půl druhého roku. A to je nepřípustné," řekl soudce Milan Špryňar.
"Protože nebyly proti obžalovanému Sedláčkovi získány žádné jiné důkazy, než z nezákonné prohlídky, musel být zproštěn obžaloby," vysvětlil soudce.
ČTĚTE TAKÉ: Popírači holocaustu stanou znovu před soudem
Také u Libora Budíka byla domovní prohlídka nezákonná. "Ten se však k trestné činnosti přiznal a některé věci vydal dobrovolně," uvedl soudce. "Nakonec byl tedy potrestán, ale jen podmíněně. Přiznání je polehčující okolnost," uzavřel soudce.
Rozhodnutí uvítal Sedláčkův advokát Kolja Kubíček. "Je vidět, že na tomto soudu, ještě právo platí," řekl spokojeně. Na chybě státního zástupce a policie nejvíce prodělal Libor Budík. Běžně by za přiznání dostal méně, než Erik Sedláček. Ten však po celou dobu řízení mlčel. Soudu tak nedal nic, čím by byl usvědčen.
Moje vina to není
Zklamaný naopak odcházel státní zástupce Milan Vodička. "Co dodat? Erik Sedláček byl zproštěn obžaloby. Musím jen zopakovat, co už řekla soudkyně-zpravodajka. Pochybnosti o vině obžalovaného Sedláčka nejsou a nemá je ani soud. Celé důkazní řízení však bohužel spadlo na nezákonné domovní prohlídce," uznal žalobce.
On ani jeho kolegové z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, však prý za nic nemohou. "Špatně se mi k tomu vyjadřuje," uvedl Vodička. "Ovšem přípravné řízení proběhlo na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1. Tedy na zastupitelství, které ani nespadá do působnosti našeho krajského. Proto to ani nechci blíže nijak komentovat," dodal žalobce.
ČTĚTE TAKÉ: Neonacisty poslal soud za internetový časopis do vězení
Soud však měl podle něj postupovat jinak. "Trestní řád neobsahuje žádné časové omezení, které by určovalo, kdy má být domovní prohlídka provedena. Podle mne tedy byla v pořádku. To, že se našly usvědčující důkazy, potvrzuje její oprávněnost," míní Vodička.
To že se na verdiktu soudu ještě něco změní, je však nejisté. Proti vynesenému rozsudku se totiž už nelze odvolat. Možný je jen mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Vrchnímu soudu.
Foto: Jiří Máslo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.