<span>Poplatky u lékaře</span> odmítají i voliči ODS

Domácí
12. 5. 2008 08:04
Tomáš Julínek
Tomáš Julínek

Tomáš JulínekJen dvanáct procent lidí v Česku věří, že zavedení poplatků ve zdravotnictví bylo správné. Více než polovina Čechů zastává názor, že ve zdravotnictví má být všechno zdarma. S odvoláním na průzkum agentury Median to uvádí Mladá fronta Dnes.

Průzkum ukázal i to, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zatím nepřesvědčil o přínosu placení u lékaře ani voliče vlastní strany. Dvě třetiny z nich se domnívají, že poplatky buďto nic neřeší nebo že jsou dokonce z principu špatné.

Podle průzkumu jsou k poplatkům po pěti měsících od jejich zavedení kritičtější ženy než muži. Nejhůře placení v ordinacích hodnotí lidé s nižším vzděláním a voliči levicových stran. Mezi voliči komunistické strany není nikdo, kdo by si myslel, že poplatky změnily vztah lékaře a pacienta k lepšímu.

Naopak vysokoškoláků, kteří si myslí, že poplatky omezily plýtvání léky a zneužívání lékařské péče, je třikrát více než lidí se základním vzděláním.

Největší rozdíl v hodnocení poplatků je však mezi mladšími a staršími lidmi. Každý druhý člověk nad pětapadesát let je přesvědčen, že poplatky na jejich vztah k lékaři nemají vliv. Ve skupině lidí o generaci mladších si to myslí jen každý třetí.

Podle lékaře Romana Flašara se však díky poplatkům vztahy lidí k lékařům mění."Lidé si začali lékaře víc hlídat, a to je dobře," řekl Flašar.

Lékaři a nemocnice na poplatcích za první čtvrtletí vybrali přes miliardu korun a pojišťovnám klesly náklady na léky o pětinu, což znamená úsporu přes 2,5 miliardy korun.

Foto: Sedmík Robert

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ