Poptávka po mincích raketově roste, Češi hledají v nejisté době jistou investici

Domácí
2. 10. 2020 20:00
Poptávka po mincím raketově roste, Češi hledají v nejisté době jistou investici.
Poptávka po mincím raketově roste, Češi hledají v nejisté době jistou investici.

Několikanásobný nárůst v poptávce po sběratelských mincích a drahých kovech zaznamenávají obchodníci v době koronaviru. Někdy se nedaří zájem kupujících ani uspokojit, poptávka převažuje nad nabídkou. Uvedli to majitelé specializovaných obchodů a aukčních síní. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla až trojnásobně, denní tržby za prodej drahých kovů se u některých prodejců rovnají týdenním tržbám před koronakrizí. Lidé hledají v nejisté době relativně jistou investici, Češi jsou navíc ve světě vyhlášenými numismatiky.

"Prodej investičních mincí v posledním půlroce rekordně roste. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla dokonce trojnásobně. Ceny mincí různých tematických sérií se pohybují blízko cen investičních slitků," uvedl Libor Brůna, předseda představenstva společnosti Golden Gate CZ, která nabízí investiční drahé kovy. Vzhledem k vysoké poptávce a omezenému počtu vyražených kusů ale cena mincí v čase rychle roste. "Poptávka po drahých kovech obecně je letos od začátku koronavirové krize proti loňsku zhruba čtyřnásobná. Současné denní tržby vzrostly o 400 procent a přibližují se běžným týdenním prodejům," uvedl Brůna.

"Prodejnost sběratelských mincí v současné koronavirové době zaznamenává nebývalý zájem ze strany sběratelů. Lidé se snaží ochránit své úspory a vkládají je do předmětů, které mají nějakou vnitřní hodnotu - ať je to zlatá či stříbrná investiční mince, historická mince s příběhem či obraz od známého malíře," sdělil Jan Jelínek z aukční síně Macho & Chlapovič. Krize se podle něj numismatického odvětví určitě nedotýká a klienti mají stále chuť nakupovat.

"Největší zájem začal od února, protože se lidé bojí, že se znehodnotí peníze," řekl majitel aukční síně Antium Aurum Pavel Koružek. Ta v pátek odpoledne pořádá aukci, na níž bude za vyvolávací cenu osm milionů korun nabízet raritní pětidukát z roku 1937. Rekord mezi nejdráže vydraženými mincemi drží svatováclavský desetidukát, který se v roce 2017 prodal za 14,7 milionu korun.

Od jara vzrost zájem o třicet procent

Nabízený pětidukát byl podle Kroužka vyroben ve čtyřech až deseti kusech, přesné číslo známé není, ani to, kde se ostatní nacházejí. "Tyhle větší nominály byly vyrobeny na export, s největší pravděpodobností jsou všechny v zahraničí. Zmíněný desetidukát z roku 1937 je jeden v České národní bance, ale pětidukát tam není žádný," řekl. Pětidukát, který se bude dražit v pátek, pochází podle něj ze zahraniční sbírky.

Podle Kroužka přicházejí za poslední půlrok noví klienti, ale ještě více začali nakupovat ti stávající, kteří si na to vyčlenili více peněz. Nárůst zájmu od jara odhaduje na 30 procent.

Češi a Slováci jsou podle něj vyhlášenými nákupčími mincí po celém světě. "Většina významných aukcí v Evropě je závislá na českých klientech, když tam Češi nepřijedou, nedopadne to dobře. Je tu velká tradice, sběratelství tu bylo zakořeněné už za Rakouska-Uherska," řekl.

Autor: ČTK Foto: , depositphotos/ ollikainen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ