Poslanci klepli rozhlasovou radu přes prsty
04.03.2009 14:55 Původní zpráva
Kontrolní výbor sněmovny, před kterým se dnes zpovídali dva místopředsedové Rady pro rozhlasové vysílání, byl nekompromisní. Radní podle něj při své práci porušují hned ve dvou případech už dlouhou dobu zákon.
"Uzavřená jednání předsednictva rady jsou v rozporu se zákonem. Vyplácení odměn místopředsedům je v rozporu se zákonem," zní usnesení výboru, který se opřel o právní výklad z parlamentního institutu.
ČTĚTE TAKÉ: "Neexistující" funkcionáři vydělávají v rozhlasové radě
Přitom už několik let má rozhlasová rada dva místopředsedy, kterým platí vyšší odměny a proplácí cestovné na každotýdenní jednání takzvaného předsednictva, která jsou neveřejná. Jednou za měsíc se pak rada sejde oficiálně a veřejně.
"Že se to tak dělalo vždycky, to není argument. Když rada začínala, měla pětačtyřicet zasedání do roka a na všech mohla být veřejnost. Dnes je jich otevřených pouze dvanáct. Dělá se to špatně a vyplácet si odměny v rozporu se zákonem je skoro neoprávněné obohacování," vyčinil radním předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM).
"Dříve byly zasedání veřejné, ale nikdo se o nich nedozvěděl. My jsme zavedli systém, kdy zápisy zveřejňujeme na internetu," hájila radu místopředsedkyně Dana Jaklová. „Na předsednictvu řešíme věci, které se neprezentují na veřejných zasedáních. Navíc hospodaříme velmi úsporně s rozpočtem," dodal další místopředseda Ladislav Jíša.
Můžete za to vy, poslanci
Poslanci nakonec přiznali, že i oni mají na nezákonnostech, které panují v radě, částečně svůj podíl. Bez povšimnutí totiž před několika lety sněmovnou prošla zpráva z rady, jejíž součástí je jednací řád, kde se o všem kritizovaném píše.
„Nebereme peníze za funkce, které jsme si sami stanovili. Stanovila nám je sněmovna," oponovali jim rozhlasoví radní. Jejich hlavním argumentem pro zavedenou praxi je usnesení sněmovny z roku 2002, které říká, že i místopředsedům rady rozhlasu se přiznává odměna 22 tisíc korun.
"Je otázka, jestli je možné uznat tyto náklady na funkce, které nejsou v zákoně. Musíme se poradit s kolegy z výboru pro vzdělání a s Nejvyšším kontrolním úřadem, jak legislativně situaci vyřešit," řekl poslanec Libor Ježek (ODS).
Foto: archiv TÝDNE
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.