Poslanci přijdou nejvýš o 22 tisíc, spočítal TÝDEN.CZ
22.09.2009 11:00 Původní zpráva
Poslance snížení platu o čtyři procenta, které schválila Fischerova vláda, nebude příliš bolet. Žádné utahování opasků by nenastalo dokonce ani v případě, že by si nakonec odsouhlasili platy o dvacet procent nižší, jak navrhoval ještě včera ráno ministr financí Eduard Janota. V kapse jim ale udělá lehký vítr zdanění tzv. náhrad, tedy příspěvků na chod kanceláře, cestování či reprezentaci. To je součástí vládou schváleného návrhu.
On-line deník TÝDEN.CZ spočítal, že například předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který má nejvyšší plat, nebude tratit tolik jako jeho kolegové z Ostravy, kteří berou nejvyšší příspěvky na cestování a kanceláře.
Obecně se dá říct, že plánováné šetření bude nejméně bolet řadového poslance z menšího města ve středních Čechách. Ten totiž pobírá nejmenší náhrady - nejnižší příspěvek na dopravu a na pronájem kanceláře.
ČTĚTE TAKÉ: Politici: Pro Janotovy škrty našich platů ruce zvedneme
Snížení platu? Bez problému
Předseda dolní komory Vlček (ale také šéf senátu Přemysl Sobotka nebo premiér Jan Fischer) totiž sice dnes bere plat 164 900 korun, ale čtyřprocentní rozdíl absolutně nepozná. Zatímco dnes mu po zdanění přijde na účet asi 127 tisíc, po dnes schváleném snížení to bude o zhruba šest tisíc méně.
Řadoví poslanci bez funkcí na tom také nebudou nově nijak špatně. Dnešní plat 61 400 korun se sice ztenčí na 58 944 korun, ale v konečném součtu pro ně bude znamenat utáhnutí opasku o pouhých šestnáct stovek měsíčně.
ČTĚTE TAKÉ: Janotův plán: platy ústavních činitelů až o pětinu dolů
Poslanci by protikrizový plán pocítili na výplatnici jen v případě, že by prošel návrh na snížení platu o dvacet procent. Předseda Vlček by tak přišel o 28 tisíc, řadoví poslanci o více než osm tisíc.
Zdanění náhrad ukrojí z výplaty
Citelnější bude ovšem pro poslance i senátory naprostá novinka, která prošla vládou. Nově se jim bude počítat daň ze mzdy nejen ze zákonem daného platu, ale k němu se jim připočítají před zdaněním i veškeré příspěvky. Tzv. náhrady mohou měsíčně přesáhnout částku sta tisíc korun a dosud nebyly nikdy zdaněné.
V případě fiktivního řadového poslance, který pobírá maximálně možnou výši všech náhrad - tedy nejvyšší příspěvky na dopravu a na kancelář, by se konečný rozdíl v měsíční gáži vyšplhal po krizovém zásahu vlády na více než 22 tisíc korun, což se blíží jednomu průměrnému platu v České republice.
Předsedovi sněmovny Vlčkovi se ale v součtu sníží gáže od státu jen o 12 tisíc korun. Jeho náhrady nejsou totiž tak vysoké - nebere příspěvek za cestování ani za ubytování. Bydlí totiž s rodinou v Praze a používá služební vůz. Při výpočtech vycházel TÝDEN.CZ z průměrného čerpání náhrad poslanců za první tři měsíce letošního roku.
Daleko více by byl bit například předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka, který si donedávna bral od státu peníze na ubytování v Praze i na dopravu do svého volebního obvodu v Brně. Přišel by o 15 tisíc korun. Právě Sobotka čelil kritice, že léta bere náhrady na cesty a spoří si je. A to i přesto, že si zakoupil luxusní byt a bydlí trvale v Praze. Jako první o tom informoval časopis TÝDEN. Od letošního dubna poté, co jeho spořící manévry vyšly najevo, přestal pobírat příspěvek na bydlení, tak se jeho utáhnutí opasku bude rovnat jen třem tisícovkám.
Ovšem posuďte sami - kdyby prosadil svou ministr Janota, měl by Sobotka měsíčně na kontě o 27 tisíc méně, Vlček pak asi 35 tisíc korun.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.