Postoj Klause k Lisabonu je nebezpečný, <span>varuje Havel</span>

Domácí
15. 10. 2009 14:43
Podle Havla je postoj Klause k Lisabonu neodpovědný a nebezpečný.
Podle Havla je postoj Klause k Lisabonu neodpovědný a nebezpečný.

Václav Havel a Jiří Křižan se rozloučili tradičním gestem.Postoj prezidenta Václava Klause k lisabonské reformní smlouvě EU je velmi neodpovědný a nebezpečný, prohlásil dnes jeho předchůdce Václav Havel. Klaus smlouvu odmítá a nyní překvapil nečekanými požadavky na výjimky ze smlouvy. "Jeho počínání škodí republice, je neodpovědné," řekl Havel.

Bývalý prezident přesto věří, že lisabonská smlouva bude do konce roku ratifikována. Klausovy argumenty Havel označil za zpozdilé a nepřesvědčivé, otálení s podpisem smlouvy podle něj poškozuje jméno země v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ: Podepíše letos Klaus Lisabon? Podle sázkového kurzu ne
                        Gajdůšková: Když Klaus nepodepíše, vezmeme mu pravomoci

Klaus žádá výjimku ze smlouvy s garancí kvůli své obavě, že by Lisabon mohl prolomit takzvané Benešovy dekrety. "Je to argument, který může na veřejnost působit," připustil Havel, který však s Klausovým názorem nesouhlasí. "Považuji to za nesmyslnou argumentaci," dodal exprezident.

Měl vyložit karty

Podle Havla je postoj Klause k Lisabonu neodpovědný a nebezpečný.Prezident smlouvu zatím nemůže podepsat i kvůli tomu, že musí nyní počkat na stanovisko Ústavního soudu. Česko tak zůstává poslední členskou zemí, která "Lisabon" neratifikovala.

Současný prezident měl o svých krocích informovat v předstihu. "Předtím, než byl zvolen, měl vyložit karty na stůl a informovat o svých postojích," myslí si Havel. Nicméně chybu podle Havla udělali i zákonodárci, kteří se na jeho názor neptali.

Přišli ve starých kalhotách

Havel se do svého nástupce pustil při setkání s novináři, které uspořádal před dvacátým výročím sametové revoluce. Kromě něj se na pódiu Divadla Na Zábradlí objevili i spoluzakladatelé Občanského fóra Alexandr Vondra a Jiří Křižan. Konferenci uváděl tehdejší mluvčí fóra Michael Žantovský. Aktéři revoluce přišli stylově ve dvacet let starých kalhotách.

Čtveřice aktérů sametové revoluce diskutovala s novináři.Alexandr Vondra s Klausovými námitkami rovněž nesouhlasí. "Klaus si nasadil cenu svého podpisu. Je důležité, aby nyní vládě garantoval, že smlouvu podepíše do konce roku," domnívá se bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti.

Havel dnes také uvedl, že republika za uplynulých dvacet let neopustila základní ideály sametové revoluce. "Samozřejmě že jsme napáchali spoustu chyb, ale ještě většímu množství chyb jsme se vyhnuli," konstatoval exprezident. Podle něj je proces přechodu země směrem k demokracii a právnímu státu komplikovanější, než čekal. "Jde to nekonečně složitěji, pomaleji, s větším množstvím překážek," řekl Havel.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ