Postoje českých politiků k <span>válce na Kavkaze</span> se různí

Domácí
18. 8. 2008 16:55
Ruské tanky v Gruzii nám připomínají srpen 1968, myslí si Topolánek.
Ruské tanky v Gruzii nám připomínají srpen 1968, myslí si Topolánek.

Ruské tanky v Gruzii nám připomínají srpen 1968, myslí si Topolánek.Výběr výroků českých představitelů ke gruzínsko-ruskému konfliktu.

Václav Klaus, prezident:

"Zásadně odsuzuji gruzínský útok na Jižní Osetii, vraždění civilistů v této oblasti i masivní nasazení ruské armády. Jsem smutný z toho, že se nechce brát realita, jaká je, zase se vytvářejí určité mýty, zase se vede zástupná hra nad touto tragickou situací..." (MfD, 15. srpna 2008)

"To nelze srovnávat. Československo tehdy nezaútočilo na Podkarpatskou Rus, invaze nebyla odpovědí na náš útok. Dubček nebyl Saakašvili." (reakce na dotaz zda je válka v Gruzii srovnatelná se sovětskou invazí do Československa v roce 1968; MfD, 15. srpna 2008)

"Odtržením Kosova získalo Rusko silné ospravedlnění pro svou akci a obávám se, že se s důsledky tohoto precedentu budeme potýkat ještě dlouho, a nejen na Kavkaze." (MfD, 15. srpna 2008)

"Začít vojenské dobrodružství, při němž ve velkém počtu umírají civilisté, je špatné a nepřijatelné vždycky, ale vyvolat něco takového právě teď, na okraji Evropy, v den zahájení olympiády, je nepřijatelné dvojnásob, i když jde o konflikt, jehož kořeny sahají staletí zpátky. V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální." (MfD, 18. srpna 2008)

Mirek Topolánek, předseda vlády a ODS:

"Ruské tanky v ulicích gruzínských měst nám, kteří jsme to zažili, připomínají invazi z roku 1968... Marshallův plán, srpen 1968, radar, ruský útok na Gruzii. To jsou jasné důkazy, jak důležité je sdílet 'ochranný deštník' euroatlantických struktur. Rusko k nim z mnoha důvodů nechce přímo patřit. To je nutné respektovat a snažit se s ním spolupracovat. Také Moskva však musí respektovat svobodu každé země přihlásit se k Západu. Gruzie je nám blízká a má nárok na to být součástí společenství. Věřím, že jednou bude." (MfD, 14. srpna 2008)

Karel Schwarzenberg (SZ), ministr zahraničí:

"Byly tam dlouhodobé stupňující se provokace z ruské strany vůči Gruzii. Že byla gruzínská reakce chybná, o tom není pochyby. Ale že se ty provokace ze strany Ruska stupňovaly, je také pravda... Prezident používá nepřijatelnou paralelu, že aby se to dalo srovnat s rokem 1968, muselo by Československo napadnout Podkarpatskou Rus. Jižní Osetie a Abcházie jsou součástí Gruzie. Nemám dojem, že československá vláda, ale i nynější, by považovala Podkarpatskou Rus za součást České republiky, respektive Československa." (LN, 16. srpna 2008)

Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:

"Rusko si může myslet, že masivní vojenská operace proti suverénnímu státu projde bez povšimnutí. Něco takového bychom ovšem právě my Češi, s naší vlastní zkušeností, neměli tolerovat." (LN, 12. srpna 2008)

Vojtěch Filip, předseda KSČM:

"Souhlasím hlavně v tom, že Saakašvili není Dubček. Napadení Jižní Osetie bylo politicky zcela neprozíravým amatérským krokem, a tím pan Saakašvili ztratil důvěru demokraticky smýšlejícího světa." (LN, 16. srpna 2008)

Miloslav Vlček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny:

"Titíž politici, kteří nerespektovali územní celistvost a suverenitu Srbska, nyní vyzývají Rusko, aby respektovalo územní celistvost a suverenitu Gruzie. Titíž politici, kteří poukazovali na právo albánské většiny v Kosovu na vlastní stát, nyní zpochybňují ještě dominantnější většinu Jihoosetů na dalekosáhlou autonomii, případně nezávislost či připojení k Severní Osetii a Ruské federaci." (ČTK, 14. srpna 2008)

Jan Hamáček (ČSSD), šéf zahraničního výboru sněmovny:

"Podle mě šlo o neadekvátní reakci ze strany gruzínské vlády. Až po ní následovala neadekvátní reakce z ruské strany." (LN, 11. srpna 2008)

Ilustrační foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ