Povodně v Praze zavinily nákupní zóny

Domácí
7. 7. 2013 07:45
Rozvodněný Botič v pražských Průhonicích.
Rozvodněný Botič v pražských Průhonicích.

Za povodeň mohou nákupní zóny. Tak zní jednoznačný závěr pražských městských částí, které vyplavil jindy nenápadný potok Botič. Přívaly dešťové vody ho zásobovaly vybetonované plochy obřích nákupních center v Průhonicích a Čestlicích. Nic nezabrání tomu, aby se povodeň v Křeslicích, Záběhlicích a Hostivaři opakovala.

Miroslav Černý žije v Křeslicích na břehu Botiče po desetiletí. Jeho dům nikdy za tu dobu neohrožovala velká voda. Až letos se přihnala třikrát. Poprvé zároveň s jarním táním sněhu, podruhé při velkých povodních na začátku června a nakonec ještě o čtrnáct dní později. "Tohle dřív nebývalo. Teď se voda zvedne během jednoho dne a je všude. Ze všech betonových ploch v nákupních zónách to steče sem," říká Černý.

V Průhonicích a Čestlicích vyrostl od první poloviny 90. let největší obchodní komplex v republice. Zabetonovaná plocha parkovišť, obchodních hal a skladišť zabírá plochu 45 fotbalových hřišť. Důchodce Černý se neplete, když příčinu svých potíží vidí právě tam. Stejný názor mají hydrologové i představitelé samosprávy.

"Botič k nám přitéká z Průhonic. Dřív tam byly jen pole a louky, kam se Botič mohl rozlévat. Dešťová voda se tam mohla vsáknout. Dnes jsou v těch místech zpevněné plochy a hypermarkety. Voda nemá kam odtéct, vrhá se do koryta Botiče a u nás je první místo, kde se může rozlít," uvedl místostarosta Křeslic Martin Trefný.

Botič dál teče do Hostivaře, Záběhlic a do Vltavy ústí na území Prahy 2. Všude tam na začátku června škody páchala voda nasbíraná především na parkovištích obří nákupní zóny. Letos to bylo poprvé, kdy Botič představoval pro obyvatele Prahy srovnatelné riziko s Vltavou.

Představitelé Prahy dokonce plánovali, že u Botiče zaplatí podobné zábrany, jaké chrání břehy Vltavy. Utrácet by se nemuselo, kdyby samospráva v minulosti plánovala výstavbu s ohledem na protipovodňové plány, což se ale neděje. "V obchodní zóně se staví vesele dál," říká Robin Náse z České inspekce životního prostředí. "Rozvoj území se děje takzvanou salámovou metodou, staví se po malých částech, které hydrologickým plánům vždy vyhoví. Kdyby se zóna schvalovala v celku, museli by developeři přijmout opatření," dodal Náse.

Znamená to, že za jiných okolností by areál musel být opatřen vsakovacími plochami, případně nádržemi, které by vodu z Průhonic a Čestlic zadržely. Dnes jakákoli ochrana chybí a vodě nasbírané na betonových plochách nic nebrání, aby tekla dál do Prahy.

Potíž je v tom, že nelze jednoznačně určit viníka současného stavu. Pokud stavitelé budují obchodní zónu po částech podle platných stavebních povolení, nelze je volat k zodpovědnosti za velkou vodu v Křeslicích a zbytku Prahy. Inspekce životního prostředí v případě staveb v Průhonicích a Čestlicích pravidelně doporučuje protipovodňová opatření. Podle Náse ale není patrné, že by se úředníci doporučeními inspekce řídili.

Lidé z okolí poukazují na neblahý stav v okolí Botiče nejméně od roku 2009. Tehdy začal přinášet do Průhonického parku splašky a vedení parku už tenkrát spatřovalo příčinu v bouřlivém rozvoji obchodních zón v Průhonicích a Čestlicích.

Autor: - men - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ