Hlavní město samo obnoví Průmyslový palác, jehož levé křídlo loni v říjnu zcela zničil požár. Rozhodla o tom městská rada. Praha odhaduje náklady na rekonstrukci na 1,5 miliardy korun. Z této částky chce rovněž upravit i zachovanou střední část paláce a vybudovat podchod. Město nyní nechá zpracovat projektovou dokumentaci.
"Jde nám o co nejrychlejší obnovu Průmyslového paláce a odmítáme dále čekat a ztrácet čas dohadováním s nájemcem," řekl radní Milan Richter (ODS). Dodal, že město stále předpokládá, že bude palác obnoven do září 2010. "Čas je náš nepřítel, ale budeme dělat maximum, abychom to stihli. Ale bude to složité," potvrdil termín Richter.
ČTĚTE TAKÉ: Praha žádá zablokování pojistky za Průmyslový palác
Incheba oddaluje podpis smlouvy o Výstavišti
Zatím se podařilo s nájemcem Výstaviště, společností Incheba, předběžně dohodnout, že do obnovy investuje 40 milionů, které dostala od pojišťovny jako základ pojistného plnění. Osud dalšího financování je nejistý.
Praha se od listopadu snaží přimět společnost Incheba, k podepsání devátého dodatku k nájemní smlouvě. Podle něho by mělo být zničené křídlo paláce postaveno do konce září 2010 za peníze, které Incheba dostane z pojistky. Pokud by peníze vyplacené pojišťovnami na rekonstrukci nestačily, Incheba by musela obnovu doplatit z vlastních peněz. Naopak pokud by investovaná částka byla nižší než pojistné, zbytek peněz by Incheba převedla na Prahu.
ČTĚTE TAKÉ: Výstaviště je pojištěné částkou 2,5 miliardy korun
Dodatek ale zatím podepsán nebyl, mluvčí Incheby Radovan Ježovič už dříve uvedl, že je v této chvíli složité se dohodnout, když není jasné, kolik bude dostavba stát, chybí stavební záměr a ani pojišťovna nestanovila přesnou výši možného pojistného, protože vyšetřování zatím nebylo ukončeno. Podle radního Richtera to ale není důvod k tomu, aby Incheba nemohla dodatek o převedení peněz z pojistky na město podepsat.
Incheba by mohla pojistku investovat jinam
Hlavní město už minulý týden požádalo soud o zablokování vyplacení pojistky za požárem poškozený Průmyslový palác společnosti Incheba. Obává se totiž, že by Incheba mohla peníze z pojistky použít na jiné účely. "Naší prioritou je, aby byl Průmyslový palác obnoven a aby byla dostavba financována z pojistky," odpověděl Richter na otázku, zda je Praha ochotná stavbu zaplatit v případě, že jednání s Inchebou zkrachují.
Společnost Incheba už dříve sama navrhovala, že objekt sama pojistí, ale případné vyplacení pojistky půjde na účet města. Po požáru se však zdráhá podepsat dodatek ke smlouvě, který by dohodu stvrdil. Praha se chystá hájit své požadavky i dopisy, které jí Incheba v této záležitosti zaslala. "Chci také svolat uzavřené jednání rady, kde bychom dojednali další detaily, které případně použijeme u soudu," prozradil Milan Richter další postup v řešení sporu.
Požár Průmyslového paláce způsobil podle policie zapnutý elektrický vařič, vyšetřování případu by mohlo skončit do konce března.
ČTĚTE TAKÉ: Průmyslový palác zapálil elektrický vařič
Oheň zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce
Hasiči: Škody po požáru šplhají až k miliardě
Kvůli zatím nepodepsanému dodatku Praha odložila také přesun expozice obrazů Slovanská epopej z Moravského Krumlova do Křižíkova pavilonu na Výstavišti. Díla Alfonse Muchy se měla do metropole přestěhovat letos na jaře, nyní je jasné, že na moravskokrumlovském zámku zůstanou do konce června a zřejmě i déle.
Smlouva s Inchebou je pro město údajně nevýhodná, Richter už před časem tvrdil, že je téměř nevypověditelná. Výměnou za výhodný nájem ve výši deset milionů korun ročně se Incheba ve smlouvě zavázala, že do areálu do roku 2015 investuje miliardu korun. Část měla investovat už v minulých letech, to se ale nestalo. Podle Milana Richtera proto město jedná o odstoupení od smlouvy.
ČTĚTE TAKÉ: Průmyslový palác vznikl za 9 měsíců. Jak rychle ho opraví?
Plánovaná obnova by měla podle předběžných odhadů stát 1,5 miliardy korun. Částka ale zahrnuje náklady na úpravy celého Průmyslového paláce. Jednu miliardu plánují radní investovat do obnovy zničeného levého křídla, dalších 220 milionů by mělo zajistit moderní technologii pro celé Výstaviště. Praha chce navíc za zbylých 280 milionů vybudovat podchod, který by propojil jednotlivé části Průmyslového paláce. "Jde zatím jen o odhady a plány," upozornil Richter.
Foto: Jan Zatorsky, Jan Schejbal