Pražský magistrát nechá prověřit možný návrat sochy rakouského maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Dnes to schválili městští radní. Socha stála na náměstí mezi lety 1858 a 1919, v případě obnovení by byla ve středu dolní části náměstí poblíž tramvajové zastávky, protože na původním místě jezdí tramvaje. Nejednalo by se o originál sochy, který je uložen v Lapidáriu Národního muzea, ale o kopii.
Záměr nepodpořili koaliční Piráti. Podle předsedy klubu ANO Patrika Nachera by se město mělo nejprve zamyslet spíše nad památníkem obětem tragické střelby na Filozofické fakultě UK nebo útoku hnutí Hamás na Izrael.
Město již řadu let připravuje úpravy Malostranského náměstí, kvůli požadavkům památkářů však minulá rada předloni zrušila tendr na zhotovitele a nový město zatím nevypsalo. Radní dnes zadali investičnímu odboru magistrátu, aby zajistil doplnění stavebního a archeologického průzkumu rekonstrukce s ohledem na umístění pomníku. Galerie hlavního města zároveň dostala za úkol připravit studii technologických a finančních variant pořízení kopie sochy a podstavce.
Záměr dnes na radu předložil náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09), který návrat sochy prosazuje, a to na základě žádosti Spolku Radecký Praha. Součástí schváleného materiálu je také projektová dokumentace umístění pomníku a závěr odborné konference architektů, historiků a historiků umění z roku 2021, podle kterého je pomník cenným uměleckým dílem a jeho návrat je žádoucí.
Podle Pospíšila jde pouze o první krok pro případný návrat sochy. "Není to rozhodnutí o tom, že by se pomník obnovoval," řekl. I když místo pomníku již bylo předjednáno, při následném prověřování budou navrženy různé varianty, na základě kterých potom budou moci radní rozhodnout, dodal.
Proti návratu pomníku se staví koaliční Piráti. "Za Piráty jsme tento záměr nemohli podpořit. Je to téma, které zbytečně štěpí společnost. Na místo toho, abychom řešili budoucnost, pitvají se reinterpretace minulosti. V obnově pomníků, nebo podpoře kontroverzních kultů osobností nevidíme žádnou přidanou hodnotu," uvedla místopředsedkyně zastupitelské klubu Pirátů Magdalena Valdmanová. Dodala, že peníze na sochu by bylo lepší využít například do živé kultury a pouličního umění či do výsadby stromů.
Spolek za obnovu pomníku oslovil také italskou ambasádu, zda nemá s ohledem na historické souvislosti proti obnově námitky. Radecký totiž v čele rakouských vojsk v letech 1848 a 1849 porazil italské nacionalisty v první italské válce o nezávislost a následně se stal generálním guvernérem císaře Františka Josefa I. pro Království lombardsko-benátské. Italský velvyslanec Francesco Saverio Nisio v dopise spolku sdělil, že ambasáda návrat pomníku aktivně nepodpoří, ale ani mu nebude bránit.
Předseda zastupitelského klubu ANO Nacher uvedl, že věc bude hnutí probírat na klubu a každý zastupitel bude mít možnost k otázce zaujmou vlastní postoj. Dodal nicméně, že on sám by považoval za vhodnější postavit pomník obětem střelby na Filozofické fakultě či masakru v Izraeli. "To jsou podle mě dvě aktuální a akutní věci, které by stálo za to projednat, protože se týkají současnosti. Troufám si říct, že když už Radecký čekal takovou dobu, tak ještě chvíli vydrží," řekl ČTK.
Podle šéfa pražského ANO Ondřeje Prokopa by město mělo o návratu vést širší diskuzi. "Rozhodnutí o návratu sochy by mělo být předmětem široké veřejné debaty, v níž se vezmou v úvahu různé pohledy - odborníků i veřejnosti. Vedení města by mělo být citlivé k tomu, jak podobné symboly vnímají obyvatelé města a jak ovlivňují veřejný prostor," uvedl.
Rakouský maršál Radecký z Radče byl český šlechtic a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Maršálův pomník od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byl na Malostranském náměstí odhalen v roce 1858. Stál zde do roku 1919, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária. Později byl odstraněn i podstavec. Pomník byl původně situován v jihovýchodní části Malostranského náměstí, které však tehdy vypadalo výrazně jinak než dnes.