Právnickou fakultu v Plzni opustí desítky zaměstnanců
18.02.2010 17:15
Právnickou fakultu v Plzni, která nyní po skandálech prochází reformou, opustí 41 ze 180 zaměstnanců. Dalších 20 lidí přešlo z kmenového pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Důvodem jsou organizační změny vyplývající z vysoké přezaměstnanosti a výrazně snížený letošní rozpočet.
Fakulta, jejíž roční rozpočet je kolem 60 milionů korun, dostane letos o 16 milionů korun méně. Proto musí šetřit.
"Změny nejsou kosmetické, ale radikální. Nemáme jinou možnost než šetřit na mzdách," uvedl děkan fakulty Jiří Pospíšil. Personální redukci, která by se neměla nijak odrazit v kvalitě a rozsahu výuky, navrhli vedoucí kateder. Podle exministra Pospíšila už řada lidí školu opustila. Fakulta propuštěným pracovníkům buď neobnovila pracovní poměr, nebo se s nimi dohodla na odchodu, případně jim dala výpovědi, což se týkalo 15 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Plzeň nejspíš nebude odebírat tituly, bojí se soudů
Třetina titulů JUDr. z práv v Plzni je v podezření
"Lidé odešli jednak pro nadbytečnost a jednak odešli ti, kteří nepřispívali k dobrému jménu školy," přiblížil personální čistku Pospíšil. Mezi ty druhé patří například předseda akademického senátu a příznivec bývalého vedení fakulty Daniel Telecký. Telecký, který je už delší dobu v pracovní neschopnosti, na návrh fakulty na ukončení pracovního poměru nereflektoval a škola ho tak musí nadále platit.
Ondřej David, partner v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla, přistoupil na dohodu a podle Pospíšila se rozloučil "noblesně". Naproti tomu Jan Suchý, který má společnou kancelář s Kindlem, a bývalý vysoce postavený policista Jan Brázda na výpověď také nereagovali. Škola rovněž stále platí i bývalého děkana Jaroslava Zachariáše. Ten se postavil proti výpovědi, kterou dostal koncem října, a s fakultou se soudí. Nevyučuje a věnuje se vědecké činnosti doma.
Bývalí proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič už školu opustili, podobně jako například Jan Kavka, který je údajně na seznamu kvůli podezření z nestandardního doktorského studia.
Na velikost plzeňských práv by byla podle Pospíšila optimální zhruba stovka zaměstnanců. "Další dolaďování provedeme v srpnu nebo v září zejména podle vývoje rozpočtu," řekl proděkan Petr Bezouška.
Nikdo ze studentů neodešel na jinou právnickou fakultu, i když se na to informovalo asi 20 z 2000 studentů. "Aktuální čísla přihlášených jsou stejná jako loni (před vypuknutím skandálu) a ukazují, že zájem o naši školu neklesá," uvedl Bezouška. Více než 500 zájemců o studium už se zaregistrovalo a zaplatilo poplatek za přijímací řízení, zhruba 800 se zaregistrovalo; zaplatit musí do konce února. Fakulta přijme do nového akademického roku 250 nových studentů.
Podle Bezoušky roste její prestiž, kterou poškodily skandály s "rychlostudenty", přijímáním velkého množství lidí na odvolání a opsanými kvalifikačními pracemi. Minulý týden dostala fakulta od ministerstva hodnocení lednových státních závěrečných zkoušek. Šestnáct odborníků ohodnotilo jejich průběh jako "transparentní a nevybočující ze standardu ostatních škol". V hodnocení se mimo jiné uvádí, že studenti překvapili znalostí "aktuální rozhodovací praxe". Zavedení transparentních zkoušek je jednou z podmínek akreditační komise.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.