Vždycky je to stejné: na základní kameny se poklepává zásadně před volbami, ve stejné době se slavnostně otevírají rekonstruované silnice, sází památné stromy a předávají nové sanitky. Kampaň za státní peníze frčí naplno i tentokrát.
Co spojuje Uherský Ostroh a Kraslice? Obě tato města se těsně před krajskými volbami dočkala nových silničních průtahů. A nejsou to jediná místa, kde politici přestřihávají pásky nebo klepou na základní kameny nových staveb.
"Velmi oceňuji skutečnost, že se zhotoviteli stavby podařilo zkrátit dobu úplné uzavírky a komplikované objížďky po místních komunikacích přibližně o jeden a půl měsíce," pochvaloval si minulý týden hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS). A není divu, dokončenou stavbu za víc než dvaadvacet milionů korun mohl díky tomu otevřít ještě před volbami.
Tvrdá kampaň v Ústí |
Právě v Ústeckém kraji probíhá jedna z nejdrsnějších kampaní. Je to hlavně kvůli aktivitám mosteckého podnikatele Jiřího Zelenky, který financuje sdružení Severočeši.cz. Do předvolebích půtek se dokonce zapojil i severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek. Do médií totiž rozeslal dopis, v němž se pustil do dvojky na Zelenkově krajské kandidátce Bronislava Schwarze. Okolnosti Vorálkovy aktivity nyní šetří odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia. Kritiku si vysloužil i Jiří Šulc (ODS) za kampaň s nevhodným billboardem. |
Vše pro bezpečnost
Kromě toho spolu s ministrem vnitra Ivanem Langerem předal dobrovolným hasičům ochranné oděvy a krajským záchranářům nové sanitky. Ústecké univerzitě přislíbil, že z fondu hejtmana pošle peníze na nový kampus a oznámil, že kraj zafinancuje zrestaurování původních oken v mosteckém chrámu Nanebevzetí Panny Marie.Podobně jako Šulc i olomoucký Ivan Kosatík (ODS) obdaroval během kampaně záchranku několika novými sanitkami. Vozy za téměř třináct milionů korun platilo z velké části hejtmanství.
Bitva o důchodce
Předvolební rozdávání je opakovanou strategií politických stran. Přestože většina lidí je za předvolební dárky ráda - vždyť komu by se nelíbila opravená silnice - je nabíledni, že hejtmani využívají státních peníze k předvolebnímu boji. A proč ne, říkají si - děje se to přece i v centrální politice.
I když ministr práce Petr Nečas (ODS) v létě tvrdil, že navýšení penzí o necelou pětistovku, které v srpnu schválila vláda s volbami nesouvisí, nakonec se tím občanští demokraté chlubili na plakátech.
A ČSSD zuřila, protože senioři - to jsou především její voliči.
I sociální demokracie ovšem před sněmovními volbami v roce 2006 prosadila několik populistických kroků. V době, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí její místopředseda Zdeněk Škromach, prošlo třeba takzvané pastelkovné pro malé školáky.
Foto: ČTK