Předvolební průzkum: ČSSD <span>vede o pět procent</span>

Domácí
19. 3. 2010 11:40
ČSSD by teď volby vyhrála, ale vládu by sestavovala jen těžko.
ČSSD by teď volby vyhrála, ale vládu by sestavovala jen těžko.

ČSSD by teď volby vyhrála, ale vládu by sestavovala jen těžko.Ve volbách do dolní komory by na přelomu února a března vyhrála ČSSD s 27,4 procenta hlasů, ODS by získala 23 procent. Do sněmovny by se dostaly i KSČM s 14,4 procenta, TOP 09 s 11,8 procenta, Věci veřejné se ziskem 7,8 procenta a KDU-ČSL s 6,2 procenta.

Uvedla to agentura Factum Invenio (FI) s odvoláním na svůj volební model. FI přepočetla procentní zisky i na mandáty a dospěla k závěru, že by momentálně nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda.

ČTĚTE TAKÉ: Politici na Facebooku: správnej tým a Zdendův rap
                        Václav Dobrák a Marie Slušná. Postavy ODS v kampani

"Sociální demokracii by k sestavení vlády nestačila podpora KSČM ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," uvedli autoři výzkumu. ČSSD by podle FI pravděpodobně ve dvousetčlenné sněmovně získala 66 mandátů, ODS 55, KSČM 32, TOP 09 by měla 22 mandátů, KDU-ČSL deset mandátů a Věci veřejné 15 poslaneckých křesel.

Těsně před branami sněmovny by zůstala Strana zelených s 4,7 procenta, žádné další politické uskupení by prý nepřekročilo hranici dvou procent, dohromady na ně nepřipadá ani pět procent hlasů. Jinak si ale podle FI menší strany polepšily, ČSSD s ODS naopak mírně ztratily. "Hlasy se přelévají směrem k menším stranám. TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL by dohromady měly 47 poslanců," píše FI ve zprávě.

Vítězství ČSSD před ODS momentálně naznačují i průzkumy dalších institucí. Podle CVVM by nyní vyhrála ČSSD se ziskem 32 procent hlasů a druhá ODS by měla 25,5 procenta, což je o pět procentních bodů víc než v únoru. STEM uvedl, že ODS si naopak pohoršila a ve svém volebním modelu přepočítaném na mandáty předpověděl ČSSD 75 mandátů, ODS 56 křesel, KSČM 29, TOP 09 předpověděl 17 mandátů, KDU-ČSL 12 a straně Věci veřejné 11.

Z aktuálního výzkumu FI vyplývá, že voleb do sněmovny by se zúčastnilo 63,7 procenta oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla podobná skutečné účasti ve volbách v červnu 2006, kdy k volebním urnám přišlo 64,5 procenta oprávněných voličů.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ