Přehled Julínkových <span>reformních zákonů</span>

Domácí
9. 4. 2008 18:19
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.Vláda schválila návrh reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Pokud však chce ministr zavést změny už od příštího roku, musí si pospíšit: konkrétní formulace zákonů by měl kabinetu předložit nejpozději do dvou měsíců.

Přehled zákonů, jimiž chce ministr Tomáš Julínek reformovat české zdravotnictví:

- Z původních sedmi zákonů je po dnešku šest, kabinet doporučil spojit zákon o zdravotních pojišťovnách a o Úřadu pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Sedmička zákonů přesto zůstane, přibude transformační zákon, který popíše kroky transformace.

- Zákon o univerzitních nemocnicích vyvolal v koalici největší rozpory. Julínek musí v paragrafovém znění dát garance, že nemocnice nebudou privatizovány, i když se přemění na akciové společnosti. Dvě třetiny akcií by vlastnil stát a třetinu univerzita. Lidovci a zelení chtějí, aby se nemocnice staly neziskovými společnostmi. Normu, která by to umožnila, má do konce roku připravit ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. ČTK řekla, že se pokusí připravit ji tak rychle, aby začala platit s reformou. Nemocnice by se mohly rozhodnout, zda chtějí být akciovými či neziskovými organizacemi.

- Zákon o zdravotních pojišťovnách se také setkal s řadou výtek. Norma popíše jejich činnost a stanoví podmínky pro získání licence. Jednou z nich je dostatečná nabídka zdravotních služeb v regionu. Pojišťovny mohou tvořit zisk, původně mělo být omezeno nakládání s ním po dobu pěti let. Po úterním jednání K9 bude omezení trvalé; 85 procent dostanou pojištěnci na své účty. Uhradí z nich regulační poplatky či doplatky na léky. Pojišťovny smějí tvořit zisk nejen z provozních nákladů, ale také z výdajů na zdravotní péči, což menší koaliční strany kritizují. Vadí jim také ustanovení, podle něhož by jeden majitel mohl vlastnit současně pojišťovnu i nemocnici. Všeobecná zdravotní pojišťovna nebude privatizována. Do soukromých rukou by se měla dostat třetina pojišťovenského trhu. Náměstek ministra Pavel Hroboň je přesvědčen, že už se podařilo přesvědčit všechny v koalici o tom, že v této chvíli není v českém právním řádu žádná vhodnější právní forma než akciová společnost. "Teď se bavíme už jen o míře její neprofitability," řekl ČTK.

- O zákonu o specifických zdravotních službách jsou mezi koaličními partnery také rozpory. Norma má upravit podmínky pro umělé oplodnění a ukončení těhotenství. Julínek chtěl nynější úpravu rozšířit o možnost umělého oplodnění pro ženy bez partnera a potraty pro cizinky. Lidovci si vymohli, že to neudělá.

- Zákon o veřejném zdravotním pojištění je obecně přijatelnější. Definuje, jak mají být dostupné konkrétní zdravotní služby. Menší koaliční strany trvají na stanovení standardů kvality služeb. Pojišťovny by mohly nabízet různé zdravotní plány, mohly by omezit nabídku péče neplatičům pojistného. Pacienti by si mohli připlatit na nadstandardní služby.

- S touto normou se spojí zákon o Úřadu pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Úřad má kontrolovat hospodaření pojišťoven a to, zda nasmlouvají pro pojištěnce kvalitní a dostupnou péči. Novinkou bude možnost pro pojištěnce odvolat se k tomuto úřadu, pokud pojišťovna péči nezajistí.

- Zákon o zdravotních službách popisuje podmínky pro poskytovatele zdravotní služby a nejsou k němu velké připomínky. V původním znění byla definována péče jako služba za účelem zisku, po jednání K9 byla slova "za účelem zisku" vyřazena. Norma zajistí právo na informaci o zdravotním stavu pacienta i to, kdy může být ošetřen bez souhlasu.

- Nad zákonem o zdravotnické záchranné službě je shoda. Norma stanoví dojezdové časy. Za provoz záchranek budou zodpovědné kraje.

Ilustrační foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ