PŘEHLEDNĚ: Chcete pomoci uprchlíkům? Rady, jak to udělat

Domácí
18. 9. 2015 14:25
Nedávná sbírka na pomoc uprchlíkům směřovala do Bělé pod Bezdězem.
Nedávná sbírka na pomoc uprchlíkům směřovala do Bělé pod Bezdězem.

Česká republika sice nepatří mezi hlavní trasy, kterými putují do Evropy uprchlíci za Sýrie a dalších částí Blízkého východu, přesto mají Češi řadu možností, jak těmto lidem v jejich situaci pomoci. Pokud mají volný čas, mohou přispět dobrovolnou prací. Na mnoho sběrných míst v republice je také možné přinést potřebný materiál, zejména oblečení na zimu, spacáky, batohy, hygienické potřeby.

Nabídnout mohou i ubytovací kapacity. Těm, kteří nedisponují časem ani v jejich okolí není žádná materiální sbírka, mohou poslat finanční příspěvek. Situace zatím není vhodná pro předávání nabídek práce. Přehled možností je možné zhlédnout na webu pomocuprchlikum.cz.

Finančně lze podpořit organizace, které působí přímo v místě konfliktů. Přímo v Sýrii pracuje Člověk v tísni. Od roku 2012 pomohl 1,6 milionu lidí uvnitř země. Organizace dodává, že v Sýrii potřebuje pomoc 12,2 milionu lidí. Do Evropy utekl pouze zlomek obyvatel. "Statisíce syrských žadatelů o azyl v některé z evropských zemí jsou jen necelými čtyřmi procenty z celkového počtu lidí, kteří před válkou ať už v rámci země, nebo za hranicemi utíkají," uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi.

Humanitární organizace Člověk v tísni operuje i v samotné Sýrii, kde pomáhá lidem postiženým válkou (ilustrační foto).Na sbírku Člověka v tísni pro Sýrii a Irák lze poslat peníze na účet 92329232/0300. Organizaci mohou lidé podpořit i dárcovskou SMS ve tvaru DMS SYRIE. Touto cestou mohou dárci přispět i Lékařům bez hranic (DMS MSF), UNICEF (DMS UNICEF) nebo Charitě (DMS CHARITASVET). Dárcovské SMS se posílají na číslo 87777, jejich cena je 30 korun, z nichž příjemce pomoci obdrží 28,50 Kč. Sbírky včetně DMS příspěvků jsou kontrolovány úřady.

Velký zájem je o lidi ovládající jazyk běženců - arabština, urdu, farsí, paštu. Dobrovolnickou pomoc lze nabídnout organizátorům materiálních sbírek, jde například o svoz materiálů, třídění, stěhování. Nové spolupracovníky hledají Lékaři bez hranic, jde zejména o specializace traumatolog, ortoped, gynekolog.

Na pražském nádraží uprchlíkům pomáhá zhruba dva týdny přes 200 dobrovolníků. "Ve svém volném čase, po nocích, brzy ráno a často za své peníze pomáhají lidem, kteří se dostanou na hlavní nádraží zejména z českých zařízení pro zajišťování uprchlíků," řekla v týdnu novinářům zakladatelka iniciativy Hlavák Monika Horáková. Dobrovolníci podle ní pomohli už více než stovce lidí tak, že jim třeba koupili jízdenky, vybavili teplým oblečením či jídlem. "Naše síly pomalu docházejí," podotkla Horáková. Postěžovala si v této souvislosti na stát, který se údajně nesnaží uprchlíkům pomáhat.

Materiální sbírky mají smysl především pro pomoc v Česku a blízkém okolí. V Praze přijímá věci pro uprchlíky centrum Klinika v Praze 3, příjem je však nyní dočasně pozastaven.

Dobrovolníci třídí sesbírané kusy a nevhodné přebytky nabídnou v sobotu v Bazaru solidarity s uprchlíky. Z výtěžku centrum nakoupí potřebnější věci, případně peníze použije na cesty do uprchlických táborů či přímo lístky z ČR do Německa. Centrum už vyslalo do Maďarska deset aut a do českých středisek dalších pět.

Sbírky vznikly i v Brně, Ostravě, Litoměřicích, Hodoníně, Olomouci či Kostelci nad Orlicí. Zájem je především o zimní oblečení a boty, ale také o trvanlivé jídlo, hygienické potřeby, deky, spacáky, stany, povlečení, pleny, arabské knihy, hračky či stolní hry.

Autor: ČTK Foto: archiv , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ