Obavy v obci
Premonstráti chtějí smír ve sporu o majetek v Hradištku u Prahy
15.09.2016 09:27
Královská kanonie premonstrátů se rozhodla ukončit letitý spor o stamilionový církevní majetek v Hradištku nedaleko Prahy. Podle informací Radiožurnálu stáhla žalobu a směřuje k vyrovnání.
Obec získá většinu klíčových pozemků a budov, o které přišla před sedmi lety rozhodnutím Ústavního soudu. Důvodem jsou podle zástupců Hradištka nově objevené dokumenty, které dokazují, že premonstráti prodali majetek za války nacistům. Obec s 1200 obyvateli se obávala toho, že jí kvůli ztrátě majetku hrozí zánik.
Hradištko mělo vydat premonstrátům rozsáhlý nemovitý majetek včetně pozemků, na nichž stojí budovy občanské vybavenosti, veřejná prostranství, komunikace, pozemky s technickou infrastrukturou nebo budova obecního úřadu s knihovnou a obřadní síní. Obec přitom považovala tento stav za nespravedlivý. Pokud by se uplatnil zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, majetek by s největší pravděpodobností nevydávala, protože obce ve smyslu tohoto zákona nejsou povinnou osobou. Hradištko však bylo nuceno vydat majetek na základě pravomocných rozhodnutí soudů vydaných ještě před účinností zákona.
Nacisté budovali v Hradištku výcvikový prostor, obyvatele vysídlili a za majetek zaplatili. Právě na tom postavilo Hradištko svou argumentaci před soudem. Podle advokáta obce Tomáše Uherka bylo vyplácení náhrady na protektorátní poměry poněkud nestandardní. "Lidé, kteří si to mohli dovolit, se nechali zastupovat advokáty. To byl i případ premonstrátů a v řízení se jim podařilo náhradu zvýšit. Mimo jiné dostali i úroky v tehdejší výši čtvrt milionu korun," uvedl.
Premonstráti však tvrdí, že o ničem takovém neměli kvůli poválečným událostem tušení. "V roce 1990 jsme tady stáli s prázdnýma rukama. Jsme v děsivé důkazní nouzi. Nevěděla o tom ani obec Hradištko," sdělil advokát Václav Valeš. Podle něj premonstráti navrhují smír kvůli tomu, aby navázali dobré vztahy s obcí a nejitřili vášně ve společnosti. Spor o majetek za stamiliony korun mezi církví a Hradištkem trvá 22 let a soudy v něm rozhodovaly devětkrát a pokaždé jinak, uzavírá Radiožurnál.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.