Přes 450 vojáků převzalo na Vítkově ocenění za službu v misi NATO na Slovensku
23.08.2024 18:07
Více než 450 vojáků dnes na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově převzalo ocenění za službu v zahraniční misi v mnohonárodním bojovém uskupení na Slovensku. Uskupení působí na Slovensku od roku 2022 a je součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance (NATO) v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Češi ho od jeho vzniku vedli, letos na začátku července předali velení Španělsku.
Význam uskupení, které chrání východní hranice NATO, podle náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce ani po dvou letech neklesá. "Narůstá potřeba nejen dávat našim nepřátelům najevo naši jednotu, ale v praxi také posilovat naše schopnosti a budovat odolný systém odstrašení i případné společné obrany," řekl dnes vojákům. Jejich působení na Slovensku bylo podle něj úspěšné a Češi opět prokázali, že jsou spolehlivým partnerem.
Medaile Za službu v zahraničí na Vítkově obdrželi příslušníci 4. úkolového uskupení české armády, kteří na misi NATO na Slovensku působili mezi lednem a červnem letošního roku. Jádro 4. uskupení tvořili vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě. Mezi oceněnými byli i příslušníci aktivní zálohy, kterých na Slovensku v první polovině letošního roku působilo 22.
Být v pozici vedoucího národa byla pro českou armádu velká zkušenost, řekl po skončení nástupu novinářům Petr Blecha, který uskupení v první polovině roku velel. Předání vedoucí úlohy Španělům bylo podle něj velice korektní a velmi dobře nastavené. Španělská armáda by měla misi vést další dva roky. "Pak jsou karty otevřené," poznamenal Blecha. Slovensko podle něj několikrát vyjádřilo přání, aby se ČR na Slovensko vrátilo ve větších počtech.
Česko bylo na jaře 2022 pověřeno vedením mnohonárodního uskupení, letos na začátku července předalo velení Španělsku. Od začátku mise v roce 2022 se podle ministerstva obrany na Slovensku vystřídalo více než 2000 českých vojáků, součástí bylo také asi 90 vojáků aktivní zálohy. Češi na Slovensku působí i nadále, v mnohonárodním uskupení jsou druzí nejpočetnější s téměř 200 vojáky. Jádro české jednotky tvoří členové 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. Na misi působí také vojáci ze Slovenska, Německa, Slovinska nebo Spojených států.
Velitel Velitelství pro operace české armády Václav Vlček novinářům řekl, že Španělsko má nyní za úkol provést transformaci z brigádního uskupení na brigádu. Poměrně velké množství sil bude přitom v pohotovosti v domovských státech, což bude i případ ČR. "Necháme přímo na místě v Lešti jednu rotu, ale zbytek praporu bude v pohotovosti v České republice," uvedl. V případě potřeby by se pak vojáci přesunuli na Slovensko.