Prezident republiky Václav Klaus u příležitosti státního svátku vyznamenal další dvě desítky osobností české kultury, vědy, umění a sportu a také občany, kteří se zásadním způsobem zasloužili o obranu své vlasti a lidských práv. Slavnostnímu ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu byli přítomni nejvyšší političtí představitelé země, s výjimkou premiéra Petra Nečase, který je na pracovní cestě, zástupci církví a další významné osobnosti včetně exprezidenta Václava Havla.
V projevu před vlastním udílením vyznamenání Klaus mimo jiné připomněl význam národních zájmů, ovšem s tím, že se tentokrát vyhne "očekávané filipice vůči Bruselu". Podle prezidenta jsou jeho myšlenky na toto téma již dobře známé a vývoj v EU mu dává za pravdu. Místo toho Klaus tentokrát varoval před světovou globální vládou, o kterou podle něho usilují seskupení ekonomicky nejsilnějších a politicky nejvýznamnějších států světa.
Celý projev Václava Klause čtěte ZDE.
Řád bílého lva, nejvyšší české vyznamenání, z rukou prezidenta jako první potom převzali účastníci bojů v druhé světové válce - letec Emil Boček, Marie Ljalková-Lastovecká, která jako dobrovolnice vstoupila do vznikající československé jednotky v někdejším Sovětském svazu, a účastník bojů na Dukle Jan Plovajko.
Jako další v pořadí byli oceněni Řádem T.G.M. Jan Haluza, první trenér olympijského vítěze Emila Zátopka, Julie Hrušková, která po únoru 1948 převáděla na Západ perzekuované osoby, Jan Janků za celoživotní práci v Junáku a teolog Josef Vlček.
Mezi dalšími vyznamenanými dostali Medaili za zásluhy také hokejista Jaromír Jágr a výtvarník, ředitel Národní galerie Milan Knížák či herečka Hana Maciuchová, básník Karel Šiktanc nebo filmová kritička Eva Zaoralová.
Kompletní seznam vyznamenaných najdete ZDE
Zaoralová přiznala, že zpráva o tom, že dostane vyznamenání, ji velmi překvapila. Velmi ji to těší, ale necítí se prý dostatečně významná na to, aby za svoji činnost dostala tak významnou cenu. Pokud to má být za karlovarský filmový festival, měl by ji podle ní dostat spíše jeho ředitel Jiří Bartoška, který festival zaštítil svým jménem. "Já to beru, že to, co dělám, dělám jako svého koníčka, a ještě jsem za to placená. Ale vůbec bych nečekala, že tato činnost by pro někoho znamenala nějakou opravdovou zásluhu," uvedla.
Jágr řekl, že ocenění považuje za obrovskou čest a poctu. "Je spousta ocenění, která se týkala hokeje. Třeba Zlatá hokejka nebo ocenění v Americe, ale tohle je něco jiného. Je to obrovská pocta, ale na druhou stranu je spousta lidí, kteří by si to zasloužili více než já," uvedl. Hraje prý hokej, protože ho to baví. "Nikdy jsem nepřemýšlel, že bych za to mohl dostat někdy nějaké státní vyznamenání," dodal.
"Je to pro mě velká pocta a velmi si medaile vážím. Chápu ji rovněž jako ocenění pro moji rodinu a spolupracovníky," řekl špičkový český manažer Jiří Michal. Celý život působil v podniku Léčiva, vypracoval se až na generálního ředitele. Pod jménem Zentiva se z firmy stala významná evropská společnost. V současnosti se Michal věnuje projektům na podporu práce a podnikání handicapovaných občanů.