Při balení evakuačního zavazadla je nejlepší metodou vybavit si běžné činnosti, které člověk dělá po probuzení. Nezapomene tak na hygienické potřeby, na náhradní oblečení či vodu a potraviny. Vyplývá to z edukačního videa, které dnes zveřejnilo ministerstvo obrany na síti X. Zabalené nezbytnosti by lidem měly vystačit na dva až tři dny, které budou trávit v předem určeném shromaždišti - typicky v tělocvičnách či kulturních domech.
K přípravě evakuačních zavazadel vyzval obyvatele záplavových oblastí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), a to v souvislosti s hrozící povodní. Tato zavazadla slouží právě v situacích, kdy člověk musí v důsledku mimořádné události opustit své bydliště.
"Při balení evakuačního zavazadla je určitě dobré projet si v hlavě svůj denní rytmus, dát si věci postupně dohromady na stůl a potom zabalit," poradil v instruktážním videu armádní lektor Emil Kamenský. Balit doporučil do kufru na kolečkách, batohu nebo jakékoliv cestovní tašky.
Evakuovaný člověk by podle něj určitě neměl zapomenout na peněženku s doklady, penězi, kreditními kartami a kartičkou pojištěnce a také na dioptrické brýle, pokud je používá. Mezi hygienickými potřebami by neměly chybět sprchový gel, kapesníky, kartáček a pasta na zuby, dezinfekční nebo vlhčené ubrousky a toaletní papír. Lékárnička by měla obsahovat dezinfekci, náplasti a obinadla, dále léky, které denně užívají členové domácnosti, a prášky na teplotu, střevní potíže či bolení hlavy.
Z potravin by zavazadlo mělo obsahovat přinejmenším dvě velké pet lahve s vodou a dále trvanlivé jídlo, ideálně zavařené, sterilované nebo vakuované. Vojáci doporučují také zdroje cukru v podobě čokolády nebo sušenek. K tomu nádobí, které je lehké a nerozbije se, tedy ideálně nerezový hrníček a příborovou sadu.
Co se týče oblečení, je dobré zabalit si náhradní spodní prádlo, ponožky a trička, v chladu také další mikinu a bundu. Dospělí by měli myslet na dostatek teplého oblečení pro děti.
Pro přespání v evakuačním středisku by si lidé měli přibalit deku, spací pytel a případně i karimatku. K dalšímu doporučenému vybavení patří pláštěnka, šitíčko, zápalky, baterie různých velikostí, klasická či čelová svítilna, provázek, nůž, papír, tužka a k mobilnímu telefonu i nabitá powerbanka s odpovídajícím kabelem.
Lidé by doma neměli nechávat ani důležité dokumenty jako rodný a oddací list, cenné papíry či doklady k pojištění nemovitosti. Pokud se přesouvají s dětmi, měli by jim vzít i něco k ukrácení dlouhé chvíle - plyšáka, knížku nebo stolní hry.