Při výběru restaurace na oběd se 48 procent Čechů rozhoduje podle ceny

Domácí
12. 7. 2022 13:28
ilustrační foto.
ilustrační foto.

Při výběru restaurace na oběd se podle průzkumu společnosti BC21 rozhoduje 48 procent českých zaměstnanců podle ceny. Kvůli zdražování nyní 54 procent lidí obědvá v gastronomických zařízeních méně často než před pandemií v roce 2019. Kolik peněz za oběd zaplatí, není podstatné zhruba pro čtvrtinu zaměstnanců.

Naopak osm procent lidí uvedlo, že kvůli nedostatku financí musí alespoň někdy oběd v restauraci vynechat. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představili nezávislý konzultant trhu Miroslav Fous a restauratér a zástupce gastronomického odvětví v oborových organizacích Luboš Kastner.

Při výběru restaurace na oběd je pro třetinu lidí důležitá blízkost podniku a rychlost obsluhy, 27 procent se rozhoduje podle kvality a chuti jídel, pro čtvrtinu je podstatná dostupnost zvýhodněných poledních nabídek. Na základě posledního faktoru se podle Fouse více rozhodují ženy, které jsou obecně v případě obědů citlivější na cenu ve srovnání s muži.

Právě ženy si do práce častěji než muži nosí jídlo připravené doma. Větší oblibě se pokrmy v krabičkách těší také u mladších lidí. Oběd z domova či přímo doma mívá ve všední den podle průzkumu 45 procent zaměstnanců, třetina lidí tuto formu volí častěji než v roce 2019.

Průzkum dále ukázal, že jídlo v restauraci si spíše dopřejí lidé, kteří v práci dostávají stravenky. Navíc podle Fouse za oběd utrácejí více než lidé bez stravenek. Zaměstnavatelé mohou od ledna loňského roku zaměstnancům místo stravenek poskytovat peněžní příspěvek, tzv. stravenkový paušál. V současné době vysoké inflace a rostoucích životních nákladů by ho zhruba 38 procent dotázaných použilo na stoupající výdaje.

Společnost BC21 se věnuje projektům a konzultacím v gastronomii, průzkum provedla prostřednictvím služby Instant Research agentury Ipsos v květnu mezi zhruba 1000 českými zaměstnanci ve věku 18 až 65 let.

Společnost Dotykačka, která je poskytovatelem pokladních systémů, ve svých datech zjistila, že nejprodávanější jídla v květnu letošního roku ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 zdražila v průměru o 26 procent. Nejvíce rostou ceny u řízku a smaženého sýru, a to průměrně o 30 procent. Nejnižší nárůsty za sledované období Dotykačka zaznamenala u rizota a Caesar salátu, a to 16 procent, uvedl v úterý ředitel rozvoje produktu a služeb ve firmě Dotykačka Vladimír Sirotek.

Průměrná cena jídla v restauraci je nyní podle Sirotka 161 korun, před třemi lety lidé za některé z nejprodávanějších jídel jako je guláš, rajská omáčka nebo smažený sýr zaplatili v průměru 128 korun.

Lidé se po uzávěrách v důsledku pandemie koronaviru do restauracích především letos na jaře vrátili a dále je navštěvují, řekl Kastner. Vzhledem k všeobecnému zdražování bude ale přicházet méně hostů a a už nyní je zřejmé, že budou více řešit ceny. "Dařit se bude podnikům, které budou nejlevnější, a pak těm, které nabídnou výborný zákaznický zážitek za přijatelnou cenu," dodal.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/jolopes

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ