Nedávné zrušení kontrol na německo-českých hranicích vedlo k drastickému nárůstu ilegálních přechodů hranic. Uvedl to německý deník Bild s odvoláním na dosud nezveřejněné statistiky německé policie.
Podle nich totiž bylo od 21. prosince loňského roku do tohoto pondělí, tedy během 18 dnů od rozšíření schengenského prostoru na východ, v německo-českém pohraničí zadrženo 614 ilegálů. Podle expertů to však nemusí vyvolat nárůst kriminality v pohraničí.
Pro srovnání Bild uvádí, že během celé první poloviny loňského roku bylo na 1253 kilometrů dlouhé německé hranici s Polskem a Českem zadrženo 484 nelegálních uprchlíků.
Přitom se podle Bildu kontroly v okolí hranic provádějí jen namátkově, zastaven je zhruba "jen" každý 2000. vůz. Všechny ostatní automobily přes otevřené hranice projíždějí zcela volně. Experti údajně odhadují, že počet statisticky nezjištěných protizákonných překročení hranic je ve skutečnosti ještě zhruba desetkrát vyšší.
Přesnost informací bulvárního listu zpochybnil mluvčí německého ministerstva vnitra. Podle něj zjištěných ilegálních příjezdů do Německa v uvedeném období nebylo 614, ale ve skutečnosti jen 425. "Nenastal žádný významný nárůst," uvedl zdroj citovaný agenturou DPA. Zpochybnil také statistiku z loňského roku, kterou Bild uvedl pro srovnání. Konkrétní čísla za loňský rok však neuvedl.
Mluvčí také potvrdil, že v určité vzdálenosti od hranic byla posílena údajně o Čečence nebo osoby, které už v Polsku nebo Česku zažádaly o azyl a není prý problém je do sousedních zemí vrátit.
Podle Bildu úřady patrně nechtějí, aby se příslušné policejní statistiky zveřejňovaly. Existuje prý interní služební pokyn, podle něhož policisté nesmějí bez předchozího svolení ministerstva vnitra poskytovat informace o počtu nepovolených příjezdů do Německa.
Počet zadržených nesmírně narostl
O nárůstu počtu zadržených osob v souvislosti s ilegálním překročením hranic se v rozhovoru pro páteční vydání deníku Mitteldeutsche Zeitung zmínil i šéf německých policejních odborů Konrad Freiberg. "Počet zadržení podstatně a nesmírně narostl," řekl Freiberg.
Šéf policejních odborů doložil svá tvrzení na příkladu německo-polských hranic. Například v blízkosti delší společné hranice mezi Polskem a spolkovou zemí Braniborsko bylo od 21. prosince do 6. ledna zadrženo 250 ilegálů. Mnoho z těchto lidí podle Freiberga pochází z Ukrajiny a dalších států východní Evropy, ale jsou mezi nimi i Vietnamci.
Německé policejní odbory protestovaly proti zrušení kontrol ještě před rozšířením Schengenu, neboť se obávaly především nárůstu kriminality v pohraničí. "Nastalo to, čeho jsme se obávali. Varovali jsme před předčasným otevřením hranic. Teď musíme změnit kurz, abychom lidi před ilegálním přistěhovalectvím ochránili," zdůraznil Freiberg.
List vycházející ve východoněmeckém Halle však zdůrazňuje, že je třeba rozlišovat mezi nárůstem skutečné kriminality v pohraničí, která podle všeho neroste, a samotnými nezákonnými přejezdy hranic, které na místní občany nemají bezprostřední dopad.
V pohraničí klesla kriminalita
Saský premiér Georg Milbradt si před pár dny odnesl z návštěvy policejní centrály v Horní Lužici poznatek, že počet trestných činů v této příhraniční oblasti po 21. prosinci ve srovnání s předchozím rokem dokonce klesl.
Také bavorský premiér Günther Beckstein ve čtvrtek na okraj jednání představitelů Křesťanskosociální unie (CSU) ve čtvrtek údajně řekl, že u česko-německých hranic počet trestných činů nevzrostl, ovšem s výjimkou právě ilegálních překročení hranic. Podle Becksteina však i to jen dokazuje, že mobilní kontroly v příhraničí fungují.
Podle expertů jsou ilegály často lidé, kteří na otevření hranic delší dobu čekali, například Čečenci. Současný nárůst zaznamenaných ilegálních přechodů tak je podle nich jen dočasný. V Braniborsku prý zjistili, že mnoho z nich má ve skutečnosti namířeno do Belgie, Francie a Rakouska. Podle listu se patrně potvrzuje, že hlavním problémem jsou údajně příliš propustné vnější hranice schengenské zóny, s Běloruskem nebo Ukrajinou, odkud mnoho běženců přichází.
Ilustrační foto: Jan Schejbal