Primář Longin: Zelenka se v nemocnici choval pěkně
22.01.2008 12:15 Původní zpráva Aktualizováno 22.01. 16:12
Petr Zelenka, podezřelý z vražd v havlíčkobrodské nemocnici, se choval k pacientům i lékařům pěkně a nadprůměrně se zajímal o dění na oddělení. Vypověděl to klíčový svědek, primář ARO Pavel Longin.
Ten jako první upozornil na to, že krvácení pacientů na jeho oddělení nemusejí být náhodná. Zelenku v září 2006 propustil a podal na něj trestní oznámení.
U soudu lékař vypověděl, že odhalení neoprávněně podávaného léku heparin nebylo jednoduché a trvalo několik měsíců.
ČTĚTE TAKÉ: Zelenka: Heparin jsem dával, abych zažil akci
Sedmnáct Zelenkových obětí podle obžaloby |
Milan Škoudil (*1946) - od 12. května do 6. června mu Zelenka třikrát neoprávněně ordinoval heparin. Zelenka: „Tomu jsem podal heparin jako prvnímu." Longin: „Zelenka měl při jeho přijetí denní směnu."
František Škvařil (*1938) - první vražda. Od 8. do 10. června mu Zelenka aplikoval heparin dvakrát. Zelenka: „Nedokážu si ho vybavit. Všichni lidé vypadali stejně. O jeho smrti jsem se dověděl z novin." Longin: „Pitva u něj prokázala krvácení do mozku."
Zdeněk Němec (*1926) - 13. června během denní směny dostal jednu dávku heparinu. Zelenka: „Nepamatuji si na něj." Longin: „Byl u nás hospitalizován dvakrát. Podruhé bez komplikací."
Marie Henslová (*1947) - druhá vražda. Z 15. na 16. června dostala smrtelnou dávku heparinu. Zelenka: „Paní Henslová byla napojena na dialýze. O smrti jsem se dozvěděl z tisku." Longin: „Během hospitalizace na našem oddělení ztratila velké množství krve."
Pavel Tláskal (*1924) - třetí vražda. 21. června během Zelenkovi služby dostal injekci heparinu. Zelenka: „Nevím, zda jsem mu podal heparin." Longin: „Po operaci žlučníku došlo k vykrvácení."
Jaroslav Kohlmayer (*1946) - čtvrtá vražda. Od 24. června do 2. července dostal celkem dvě dávky heparinu. Zelenka: „Nevím, jestli jsem mu heparin vůbec podal." Longin: „Po službě Petra Zelenky byla silně narušena krevní srážlivost."
Jaroslav Ruprecht (*1949) - nejmladší oběť. Jednu dávku heparinu mu Zelenka podal 30. června. Zelenka: „Nedokážu říct nic k panu Ruprechtovi." Longin: „I u tohoto pacienta byla prokazatelně narušena srážlivost krve vlivem podání léku heparin."
Ivo Řípa (*1928) - pátá vražda. Jednu smrtelnou dávku mu Zelenka píchnul 9. července. Zelenka: „Nevybavuji si blíže. O smrti jsem se také dověděl z novin." Longin: „Srážlivost krve byla zcela neměřitelné. Pana Řípu přijímal právě Petr Zelenka."
Miroslav Pajer (*1944) - přežil Zelenkovu službu z 25. na 26. července. Během ní mu zdravotník podal jednu dávku heparinu. Zelenka: „Pamatuji si, že jsem mu heparin podal jednou." Longin: „Dvacet čtyři hodin po úrazu se objevilo krvácení. Noční službu měl Petr Zelenka."
Markéta Žáková (*1944) - přežila Zelenkovu „léčbu" z noční služby z 31. července na 1. srpna. Zelenka: „Myslím, že byla přeložena z našeho oddělení. Víc si nepamatuji." Longin: „Heparin jí nebyl ordinován. Po službě Petra Zelenky byly hodnoty krevní srážlivosti neměřitelné."
Karel Hermann (*1947) - jednu dávku heparinu dostal 11. srpna. Zelenka: „Nepamatuji si na něj." Longin: „Během denní směny Petra Zelenky došlo k naprosté změně měřitelnosti krevní srážlivosti."
Václav Nový (*1946) - šestá vražda. Smrtelnou dávku dostal 21. srpna. Zelenka: „Nepamatuji si nic k panu Novému." Longin: „Při Zelenkově službě se měřitelnost srážlivosti krve vytratila."
Marie Šimůnková (*1940) - sedmá vražda. Umírá 25. srpna, v den, kdy jí Zelenka aplikoval heparin. Zelenka: „Nevím, že zemřela." Longin: „Petr Zelenka měl denní směnu, když došlo k úmrtí."
Věra Horáková (*1949) - Od 26. srpna do 3. září jí Zelenka podal celkem tři dávky heparinu. Věra Horáková umírá 4. září, nepodařilo se však prokázat přímou souvislost mezi injekcí heparinu a příčinou úmrtí. Zelenka: „Kdy u nás ležela, nevím. Kolikrát jsem podal heparin také nevím." Longin: „Po Zelenkových službách měla pacientka celkem třikrát neměřitelnou hodnotu srážlivosti krve."
Marie Doležalová (*1936) - přežila injekci heparinu ordinovanou 28. srpna. Zelenka: „Nevím, zda zemřela, nebo byla přeložena." Longin: „Během Zelenkovi služby se srážlivost krve stala neměřitelnou."
Jaroslav Motl (*1944) - dvě dávky heparinu mu Zelenka ordinoval od 22. do 25. září. Zelenka: „Toho si pamatuji z posledních služeb. Podal jsem mu heparin během noční služby. Byl po autonehodě." Longin: „Po noční směně Petra Zelenky se srážlivost krve stala neměřitelnou. Heparin u něj nebyl indikován a přesto se objevil v krvi."
Marie Fialová (*1923) - nejstarší Zelenkova oběť. Nepodařilo se ovšem prokázat souvislost heparinu a její smrti ze dne 24. září. Zelenka: „Heparin jsem jí podal během posledních služeb." Longin: „Nebyla u ní dokázána porucha srážlivosti krve. Do seznamu ji zařadili až během vyšetřování." |
Bývalý Zelenkův nadřízený soudu popsal pracovní nasazení a odbornou kvalifikaci údajného heparinového vraha. Byl prý aktivní a respektoval nadřízené. "Heparin ovšem ordinoval za zády personálu, většinou na konci své směny. Věděl, jaké potíže to může pacientům způsobit, a věděl také, jak jim pomoci," tvrdil Longin.
Chybné dávkování, nebo úmysl?
Když se na oddělení ARO objevil první příznak předávkování heparinem, domníval se, že se jedná o chybné dávkování ze strany sester. "Lék heparin se běžně podává již řadu let. Nenapadlo mě, že by za tím mohl být úmysl," řekl Longin. Následně prý proškolil personál, aby k dalším pochybení v dávkování heparinu nedošlo. "Přesto se však podezřelé případy i nadále objevovaly," dodal.
Definitivně si spojil Zelenkovo jméno s komplikacemi pacientů během jeho služby ze dne 24. září. To již své kolegy údajně upozornil i na to, že by z jeho strany mohlo dojít k neoprávněné ordinaci heparinu.
"Když se mé obavy potvrdily, neváhal jsem a Petra Zelenku jsem propustil," vypověděl Pavel Longin s tím, že výpověď Zelenka mlčky podepsal. "Na mou otázku, proč heparin podával, mi odpověděl, že nic takového nedělal." Následně podal na Zelenku trestní oznámení.
Primář havlíčkobrodského oddělení ARO se během tři a půl hodinového výslechu také postupně vyjádřil ke všem sedmnácti případům neoprávněného podání heparinu. Použil přitom dopředu připravené výpisky ze zdravotní dokumentace pacientů - takzvaný Longinův seznam. Z jeho výpovědi vyplývá, že lze snadno doložit souvislost mezi službou Petra Zelenky a komplikacemi se srážlivostí krve pacientů havlíčkobrodského ARO.
Osudným se stal Zelenkovi šestnáctý pacient
"Až předposlední ze sedmnácti pacientů uvedených v obžalobě mě však definitivně utvrdil v tom, že je heparin na oddělení podáván bez ordinace od doktorů právě Petrem Zelenkou," zdůraznil Pavel Longin. "Tím pacientem byl pan Motl, který neměl heparin ordinován, a přesto se v rozboru jeho krve objevil."
Podle Zelenkova obhájce Jana Herouta však Longin ve snaze zakrýt pochybení na svém oddělení udělal seznam pacientů s nadměrným krvácením. "Vytvořil tak dokument, kterým se řídila žalobkyně i vyšetřovatelé," uvedl pro server TÝDEN.CZ Herout. "Lidé jsou primářovi vděční hlavně proto, že namísto pohřebného teď mají šanci i na mnohem větší peníze," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Obhájce: Překvapilo mě, jak byl Zelenka připravený
Pavel Longin je primářem havlíčkobrodského ARO od roku 2004. Po propuknutí heparinové kauzy ustál tlaky i kritiku, že měl své podezření sdělit dříve a zachránit tak další pacienty před údajným Zelenkova experimentováním.
Rozsudek v únoru? Možná
Předseda senátu Jiří Vacek na závěr úterního jednání upozornil na to, že v termínech 19. a 21. února by mohl padnout rozsudek. „Samozřejmě vnímám také signály obhajoby, která požaduje doplnění dokazování. I to je možnost," uvedl Vacek. V takovém případě by odročil hlavní líčení na neurčito. Senát, obžalovaného, státní zástupkyni i obhajobu však čeká maraton výslechů svědků. Jen do konce tohoto týdne by jich mělo vypovídat téměř třicet.
Petr Zelenka je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Pokaždé měl neoprávněně ordinovat bezmocným pacientům lék na ředění krve heparin. Zelenkovi hrozí doživotí.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.