Praha, Brno
Proč? Proto! Lidé protestovali proti Babišovi a Zemanovi
10.05.2017 18:57 Aktualizováno 10.05. 20:13
Na brněnskou demonstraci proti ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi přišly podle policie zhruba čtyři tisíce lidí, podle zpravodaje ČTK bylo tamní náměstí Svobody z velké části zaplněno. Odhadem víc než deset tisíc lidí přišlo na obdobnou demonstraci v Praze, stovky lidí dorazily na obdobná shromáždění v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci.
V Liberci se část lidí kolem 19. hodiny vydala směrem k hotelu Imperial, kde kolem 19.30 začala jednání zástupců vládní koalice s prezidentem Milošem Zemanem o současné politické krizi. Zeman je v těchto dnech na návštěvě Libereckého kraje, kam také nečekaně koaliční lídry pozval.
Demonstrace ve všech městech se konají pod názvem "Proč? Proto!" Protest je v podstatě reakcí na Babišův inzerát v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy. O Babišův odchod z vlády usiluje premiér Bohuslav Sobotka zejména kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Babiš obvinění na svou adresu odmítá, označuje je za kampaň.
Na demonstracích, kterých se v jednotlivých městech účastnilo kolem tří až pěti set lidí, účastníci kritizovali i prezidenta Zemana kvůli jeho chování při jednání se Sobotkou, kde se oba politici střetli kvůli demisi vlády, Babiše zatím Zeman odmítá odvolat.
V Brně, stejně jako jinde, měli lidé transparenty s hesly proti Babišovi a prezidentovi. Podepisovali petici za zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by prozkoumala vliv Agrofertu na chod státu. Akce v jihomoravské metropoli skončila asi v 19 hodin skandováním hesla "Babiše do koše" a pak zpěvem české hymny. Policie původně odhadovala, že na brněnskou akci přišlo přes 2000 lidí, později policejní mluvčí Bohumil Malášek odhad upřesnil na 4000 účastníků.
V Liberci demonstranti pískají před Imperialem na píšťalky a skandují hesla jako "Dodržujte ústavu,", "Miloše do koše" nebo "Babiše do koše". Akci hlídá policie.
Pocet demonstrantů v Olomouci narostl podle odhadu na tři stovky. Aktivisté vyzvali Babiše a Zemana k rezignaci. Lidé tu třímali transparenty s nápisy "Andreji končíme!", "Nechci tady žádné Babišovy dobroty", "Všeci kradú - Já iba čerpám" či "Babiše do koše, Zemane!".
Aktivisté v Olomouci uvedli, že nepodporují žádnou politickou stranu. Prostor u sochy svatého Floriana však dali senátoru Lumíru Kantorovi zvolenému za KDU-ČSL. Ten účastníkům řekl, že prohlášení, ve kterém kritizují jeho kolegové prezidenta za znevažování ústavy během nynější vládní krize, podepsalo k dnešku již 34 senátorů.
"Teď je ta příležitost, kdy můžeme říci ne. Je to věc, která nás nemůže nechat klidnými," uvedl Kantor. "V současné době se oficiálně stává lež pravdou. My jediní s tím můžeme něco udělat," doplnil senátor a vyzval lidi, aby na to mysleli především u voleb. Lidé během olomoucké akce podepisovali také petici Strany zelených za dodržování Ústavy České republiky.
"Jsme odhodláni s velkou částí kolegů podat ústavní žalobu na prezidenta, pokud se vyčerpají všechny prostředky," řekl v projevu v Českých Budějovicích senátor Jiří Šesták (z klubu Starostů). "Je to ta nejkrajnější možnost, ale bude muset být využita na obranu demokracie, když nebude možné jinak," dodal.
V Plzni se sešly dvě až tři stovky demonstrantů, také tam měli většinou transparenty s podobiznou ministra financí s parafrázemi sloganů hnutí ANO. Několik účastníků drželo rozvinutý papír s nápisem: "Ústava není toaletní papír," nebo nápisy odkazující ne Babišův zlidovělý výrok "Sorry jako".
Mezi účastníky českobudějovické demonstrace se objevil i ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda nebo bývalý starosta Třeboně Jan Váňa. "Nesmíme dopustit zlomyslné naschvály, kterých se dopouští nejvyšší ústavní představitel této země, který má radost každý týden minimálně z jedné takové zlomyslnosti. Leze nám tím šíleným způsobem na nervy," komentoval nynější chování prezidenta Miloše Zemana jeden z českobudějovických řečníků, bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
Demonstrace nazvané "Proč? Proto!" se konala i na zlínském náměstí Míru zúčastnily necelé dvě stovky lidí. Lidé drželi transparenty s texty "Ne, nebude líp", "Pá pá", "Ten, kdo lže na život svých dětí, je schopný čehokoliv", "Ústava není hajzlpapír".
Demonstranty ocenili politici
Na Twitteru akce komentovali i politici, kteří se ve sněmovně účastní mimořádné schůze k odposlechům, jež mají dokazovat, že Babiš ovlivňuje média.
"Manifestující na podporu premiéra Bohuslava Sobotky přišli křičet před hotel Imperial v Liberci. Tak jsem jim zamával. 'Skoč,' řvali u toho," uvedl Ovčáček. Před tím s odkazem na dění na Václavském náměstí uvedl, že pražská kavárna je stále stejná, připnul fotografii z roku 1999 s transparentem "Střídáme pane Zemane".
Dojetí vyjádřil na sociálních sítích v souvislosti s počtem demonstrantů šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Úžasné... Tolik lidí, kterým to není jedno a nelitují času." Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky je ale "smutné, že 28 let po listopadu 89 se musí sejít tolik lidí, aby vyzvali prezidenta k respektování ústavy".
"Vážím si všech, kteří přišli na demonstrace v Praze a dalších městech. Jsem rád, že lidem není jedno, kam směřuje naše země," uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.