Proč se zmrazí důchody? Vláda se bez seniorů obejde, míní analytik

Domácí
25. 2. 2012 18:36
Vladimír Pikora.
Vladimír Pikora.

Zastavit valorizace penzí je pro politiky nejpohodlnější řešení, proto ho uskuteční. Takto si analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora vykládá důvody, proč ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje vládě, aby zrušila pravidelné zvyšování důchodů.

Je podle vás na místě zmrazit důchody na tři roky?

Je to velice nefér, protože lidi, kteří jsou dnes v důchodě, neměli možnost se zabezpečit na stáří. Osmdesátiletá babička, které vláda zmrazí důchod, zatímco ceny rostou dál, prostě nemá kde brát. Kdyby to řekli lidem, kterým je dnes kolem třicítky, že ve stáří dostanou vyměřený důchod, který se nebude měnit s tím, jak porostou ceny, šlo by o návrh, o kterém se dá diskutovat.

Když plány českého ministra financí porovnáte s Evropou, děje se u nás něco mimořádného?

Zmrazení důchodů není normální opatření. Ve chvíli, kdy se zmrazí důchody, dramaticky poklesne kupní síla důchodců a jejich životní situace se výrazně zhorší. Nelze proto tvrdit, že jde o standardní opatření.

Myslíte, že Česko je v tak vážné situaci, aby muselo sáhnout na peníze důchodcům?

Samozřejmě existují jiná řešení. Ale brát si důchodce jako rukojmí? Ti přece nemůžou utéct jinam, kde se k nim zachovají lépe. Zmrazení penzí by mělo být posledním řešením, které přichází v úvahu.

Jak jinak se dá řešit nedostatek peněz na důchody?

Třeba si nemusíme hrát na to, že budeme mít jeden důchodový účet. Můžeme vytvořit nějakou novou daň, případně převést některé existující daně do důchodového účtu. Vláda přece před časem tvrdila, že zvyšuje DPH právě proto, aby bylo na důchody. Máme také spoustu výdajů, jejichž ořezání by nebylo tak nepříjemné jako zmrazení důchodů. Určitě by se dalo šetřit na úřednících a na celých úřadech, kterých také máme zbytečně moc... Hodně bychom získali omezením korupce. Podle odhadů se u nás rozkrade přes sto miliard korun.

Kolik myslíte, že by vláda zmrazením důchodů ušetřila? Ministerstvo financí odhaduje, že by šlo až o 45 miliard korun.

Je otázka, s jakým nárůstem důchodců počítají a nakolik odhadují výšku příštích valorizací, ale částka, s níž přišlo ministerstvo financí, určitě není vycucaná z prstu. Nakonec možná nárůst cen nebude tak výrazný a pak by výška valorizací nemusela být tak vysoká, ale také může být vyšší...

Vladimír Pikora.Je zmrazení důchodů vůbec uskutečnitelné, zvlášť před krajskými volbami? Nejde jen o pokus ministra financí otestovat, kam se dá zajít?

Jde o plán, který je připravený v šuplíku, a jakmile vznikne alespoň trochu příznivá situace prosadit ho, udělá se to. Pro politiky jde o nejsnazší řešení. Bojovat s korupcí je komplikované. Ke zmrazení důchodů nakonec politici dospějí jako k logickému závěru. Ten závěr je dokonce tak logický, že v knize, kterou jsme psali o důchodové reformě, jsme předpověděli, že všechno skončí zmrazením důchodů.

Jak jste k tomu došli?

Jsou tři možnosti, jak se s důchody vypořádat. Za prvé zvýšit odvody do systému, za druhé zvýšit věk odchodu do důchodu a za třetí snížit penze. Teď si představte, koho těmi opatřeními zasáhnete. Zvýšíte-li věk odchodu do důchodu, naštvete většinu svých voličů. Stejné je to se zvyšováním odvodů. Když ale sáhnete na důchody, dotknete se jen důchodců. Pořád jde ještě o menšinu společnosti a část z nich stejně k volbám nechodí. Zmrazením důchodů ohrozíte méně hlasů ve volbách než čímkoli jiným. Je to nepopulární, je to špatné, ale veškerá jiná opatření jsou pro politiky horší.

Vážně? Při minulých volbách do sněmovny představovaly důchody jedno z hlavních témat. To je podle vás minulost?

Ne. Ale pořád je pro politiky přijatelnější strašit nízkými důchody než třeba sedmdesátiprocentními daněmi. Navíc se najde spousta subjektů, kterým to bude vyhovovat. Tyto zájmové skupiny budou varovat, jak v důchodovém systému nebudou žádné peníze. Samozřejmě lidem navrhnou řešení: zkuste třeba nějaký penzijní fond.

Povede se vládě díky zmrazení důchodů nahnat lidi do penzijních fondů?

Asi to není záměr. Jen říkám, že nižší důchody budou některým subjektům velice vyhovovat.

Mluvil jste o tom, že dnešní důchodci jsou bezbranní. Jak by se ale měli zabezpečit lidé, kteří jsou dnes v produktivním věku?

Odpověď není vůbec jednoduchá, proto jsme na toto téma napsali knihu. Je několik základních strategií. Zajistit se skrze fondy, nemovitosti, cenné papíry, movité předměty. Vždy záleží na tom, jak máte vysoké příjmy, jaký je váš zdravotní stav a jak moc jste ochotní riskovat. Univerzální rada neexistuje. Kdybych ji chtěl vystihnout na dva řádky, řekl bych, že hlavní je myslet vlastní hlavou a nespoléhat se na stát.  

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ