Za 1,7 miliardy
Projekt Opencard? Předražený a neužitečný, tvrdí nový posudek
27.04.2015 09:45 Aktualizováno 27.04. 10:35
Karta Opencard stála Prahu 1,74 miliardy korun, projekt je předražený, zastaralý a neužitečný. Vyplývá to z posudku společnosti Nexia AP, a. s., který si nechalo město zpracovat. Projekt je podle posudku výhodný pouze pro majitele majetkových práv k opencard, firmu eMoneyServices (EMS). Na setkání s novináři to řekl Valdemar Linek z Nexia AP. Nexia další rozvoj karty nedoporučila.
"Projekt je nejen investičně, ale i provozně velmi nákladný, aniž by pro město znamenal skutečný přínos," uvedl Linek. Z uvedené 1,74 miliardy korun přišel na miliardu provoz, kapitálové výdaje činí 665 milionů korun.
Pro EMS je ovšem karta "velmi výhodným podnikem", stojí v posudku. "Čistý výnos pro EMS je 650 milionů," uvedl Linek.
Primátorka Adriana Krnáčová uvedla, že chce odstranit závislost na jednom dodavateli, protože je pro město nevýhodná. "Máme dokončené všechny podklady, máme všechny informace a posudky od auditorů a soudních znalců, abychom mohli pokračovat ve vyjednávání s EMS," řekla. Zda to bude znamenat konec opencard, přímo neuvedla.
Radní už dříve schválili částečný návrat k papírovým kuponům, které mají být alternativou k opencard. Ještě letos by navíc podle primátorky měli mít cestující k dispozici otevřenou platformu, na jejímž základě budou libovolně volit mezi různými druhy cestovních dokladů. Kromě elektronických jízdenek jsou ve hře i bezkontaktní platební karty.
Krnáčová už dřív zmínila možnost rozšíření jiné problematické smlouvy s firmou Erika, která dodává SMS jízdenky. Proti tomu se zvedla vlna nevole v řadách opozice i koalice.
Nová vize
Cestující v Praze si budou vybírat mezi různými cestovními doklady, tarify a způsoby platby za městskou hromadnou dopravu. "Základem je přestat zamykat klienty do jediného projektu a zkusit jim otevřít svět," řekl novinářům na pondělním setkání týkajícím se opencard předseda magistrátní komise pro ICT Ondřej Felix. Kdy se tak stane, není jasné. První otevřená výběrová řízení začne město podle Felixe vypisovat na podzim letošního roku. Náklady nevyčíslil. "Bude to hluboko pod náklady na opencard," doplnil.
Cestující budou podle primátorky Adriany Krnáčové zatím dál jezdit na opencard. Městu ještě zbývá 50 tisíc licencí, aby mohlo vydávat karty novým žadatelům. Alternativním jízdním dokladem jsou pak papírové kupony. Zároveň pokračuje soudní pře s majitelem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS).
"Do doby, než budou dořešeny soudní spory, neumím si představit dál rozvíjet spolupráci s EMS," uvedla Krnáčová. "Pak se může EMS přihlásit stejně jako jakákoli jiná firmy do výběrového řízení," doplnila. Předběžným opatřením soudu je podle člena komise pro ICT Jakuba Michálka zajištěn bezproblémový chod opencard. "Máme za to, že bychom limitovanou podporou nadále udržovali opencard do doby, než vyprší všechny licence," uvedla primátorka. Podle Felixe pokračují jednání s vedením Středočeského kraje ohledně integrace dopravy.
Karta Pražana pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS). Praha ji postupně začala zavádět od roku 2006. Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících. Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost vydaných karet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.